Výlety

Výlet 17 - Vlčí okruh

Monti | 17. 11. 2012 | Přečteno 2658x |

Základní informace

Pěšky  
Po modré Po červené Po žluté
Česká Republika

Vyrážíme
Trasa "Vlčího okruhu" nás zavede nejen k památníku posledního vlka na Šumavě, ale i k mnoha jiným tursitický významným cílům. Tato středně náročná procházka nabídne mnohé i méně zdatným turistům, jelikož výškový profil výletu není nikterak náročný.

Pro start výletu jsme si zvolili Šindlov, bývalou osadu, ze které zbylo do dnešního dne jen pár chalup a jedna krásná, nově zrekonstrovaná kaplička. Je zde i parkoviště pro 10 osobních aut v rámci programu "Zaparkuj a jdi dál". Absolvovat výlet však můžete z různých výchozích bodů, za všechny jmenujme například Borová Lada (po zelené se vydat směr Švajglova Lada a odtud pokračovat po červené), Z Kubovy Huti (po červené až na rozcestník "Odbočka k prameni Volyňky") či snad z Lipky (po žluté až k rozcestníku "Pod Světlou horou"). Další napojení na Vlčí okruh je možné dle přiložené mapy.

Šindlov - 964 m. n. m. - 49° 1'34.92"S 13°40'1.36"V
Z parkoviště, které se nachází hned u hlavního tahu Borová Lada - Paseka, se vydáme po červené a žluté značce jihovýchodním směrem. Hned za několik málo desítek metrů se zastavíme u již zmiňované kapličky. Poté pokračujeme po lukách až do míst, kde se turistické značení ztrácí v lesním porostu a chvilku pokračuje po lesní pěšině. Záhy se však napojí na asfaltovou cestu. My se vydáme vlevo (východně). Dojdeme až na místo, kde se cesta dvojí (turistický rozcestník Pod kamennou). Zde zahneme vpravo a v mírném stoupání krásným smíšeným lesem urazíme po červené značce zhruba 2 kilometry k dalšímu turistickému rozcestníku.

Alpská vyhlídka - 1082 m. n. m. - 49° 0'15.35"S 13°41'34.85"V
Stojíme na místě, které je označováno "Alpská vyhlídka - odbočka". Zde sejdeme ze zpevněné cesty a vydáme se po značené odbočce směrem na jih. Po několika málo desítkách metrů se ocitneme na kraji louky. Zahneme vpravo a pokračujeme okolo lesa až do míst, kde je instalována lavička s panoramatickým panelem.

Alpskou vyhlídku pod Bukovcem jsme si podrobněji popisovali v tomto článku. Jen krátce tedy zmíníme, že toto místo je další z mnoha šumavských lokalit, kde stráví poutníci mnoho krásných chvil. Zde se nám otevře nádherný výhled na vrcholky okolo Borových Lad a pokud budeme mít štěstí, tak také vzdálené panorama Alp.

Po užití si výhledů vyrazíme zpět na turistický rozcestník a vydáme se opět vpravo. Na Švajglových Ladách překročíme hlavní tah Lipka - Borová Lada a vkročíme zpět do lesa. Ten je opět smíšený a trasa vede již po lesní pěšině. Od Švajglových Lad musíme urazit zhruba 1,2 km, abychom se dostali na další odbočení k významnému cíli dnešního výletu. Rozcestník se jmenuje "U Světlé hory" a nasměruje nás k pietnímu místu.

Vlčí kámen - 1090 m. n. m. - 48°59'51.14"S 13°43'8.80"V
I pomníček na počest posledního šumavského vlka jsme si na našich stránkách již podrobněji popisovali. Zde tedy dodáme jen to, že jednoduchý kamenný pomník, na kterém je pouze vytesáno datum skonu posledního šedivého obyvatele šumavských hvozdů, se nachází pouhých 500 metrů od turistického rozcestníku.

Po povinném zanechání kamene na počest vlka se vrátíme zpět na místo, kde jsme k pomníčku zatočili a opět se vydáme vpravo a urazíme dalších 500 metrů, abychom narazili na další odbočení z červené značky a dalších 400 metrů k dalšímu vrcholu dnešního putování.

Prameny Volyňky - 1045 m. n. m. - 49° 0'8.93"S 13°43'26.77"V
Na východním svahu Světlé hory (1123 m. n. m.) na nás čeká osvěžující zastavení. Zde totiž vyvěrá ze země šumavské krásná říčka Volyňka.

Po ochutnávce pramenité vody vystoupáme oněch pár desítek metrů, které musíme zdolat od zpevněné cesty k prameni. Ovšem nyní se nevydáme zpět k předešlému turistickému rozcestníku, ale opustíme červené značení a pokračujeme vpravo po nyní již neznačené cestě (nebo si ještě můžeme odskočit ke Světlohorské nádrži (49°0'22.792"S, 13°43'43.825"V). 1200 metrů nám chybí k tomu, abychom opět došli k silnici spojující Lipku a Borová Lada. Překročíme jí a napojíme se na lesní nezpevněnou svážnici (není v prvních metrech od silnice příliš patrná, ale v zásadě je nutné pouze přejít silniční tah a jít první desítky metrů rovně do lesa). Pokud narazíme někde na její křížení s další lesnickou cestou, nevšímáme si jich a pokračujeme tak, abychom (mírně) uhýbali na severozápad, tedy vlevo po směru. Od překročení silnice pro motorová vozidla musíme urazit pouhých 410 metrů, abychom se ocitli na louce, která leží nad neuvěřitelně krásným údolíčkem, na jehož protilehlém svahu jsou zbylé chalupy kdysi velmi živé sklářské osady.

Michlova Huť - 914 m. n. m. 49°0'56.165"S 13°42'34.500"V
Jmenoval se Michal Müller a na Helmbašské (Michlově) Huti začal vyrábět křídový křišťál. Osada se částečně zachovala. Budovy se však nachází pouze na severním břehu potoka, který se zařezává do nádherného údolíčka. A právě k němu dojdeme při našem putování. Od turistického rozcestníku se vydáme západně po modré značce. Po pravé zatáčce a následném stoupání se posléze napojíme na žlutou a po zpevněné cestě se vrátíme k turistickému značení "Pod Kamennou". Odtud se pak navrátíme na Šindlov, kde náš dnešní výlet začínal...


Opravena

Výhledy

Nápověda k výhledům

Poslední

Kameny z úcty

Tabulka

Pod pramenem
Výškový profilZobrazit místo Nové Hutě a blízké okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Kaplička na Šindlově
Zastávka č.4  Vlčí kámen
Modrá trasa  Vlčí okruh

Zastávka č.1  Kostel Nové Hutě
Zastávka č.3  Alpská vyhlídka
Zastávka č.5  Pramen VolyňkyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!