Přírodní krásy

Prameny Volyňky

Monti | 15. 10. 2012 | Přečteno 3287x |

Vyrážíme
K prameni Volyňky je nejkratší přístup z Lipky. Vyrazit se dá po žluté turistické a u rozcestníku Pod světlou horou se napojit na červenou. Jednoduchý přístup je i z hlavního tahu z Lipky na Švajglova Lada, kde je nutné odbočit (pouze pro pěší a cyklisty) zhruba na souřadnicích 49°0'44.250"N, 13°43'1.627"E na turisticky neoznačenou lesní cestu a po ní dojít až na místo. Navštívit prameny je možné také z Kubovy Huti (červená), Horní Vltavice (zelená), Polky (žlutá), Borových Lad (zelená) či ze Šindlova (červená), odkud také startuje náš Vlčí okruh (článek se připravuje).

Prameny
Pramen(y) Volyňky je místo skromně označené dřevěnou tabulkou s nápisem PRAMEN VOLYŇKY. Říčka se dere na povrch na východním svahu Světlé hory (1123 m. n. m.) v nadmořské výšce zhruba 1050 metrů.

Na dřevěné ceduli byl v době naší návštěvy (jaro 2011) přítomen i hrníček pro ochutnávku vody. Ovšem dle informací na serveru turistika.cz se již nejedná o hrnek, který zde zanechal herec Luděk Munzar. Místo prameniště je jinak prosté bez většího zásahu člověka a to mu dodává punc divokosti a "přírodnosti".

Volyňka
Od pramene urazí Volyňka 46 kilometrů, než splyne z pravého břehu u strakonického hradu s řekou Otavou. Na svém putování navštíví mimo jiné Vimperk, Bohumilice, Čkyni, Volyni a již zmiňované Strakonice. Zajímavostí je, že řeka teče téměř výhrandě severním směrem. Vodu posbírá z území o rozloze 413 km2, výškový rozdíl mezi pramenem (1150 m) a soutokem s Otavou (388 m) je téměř 700 metrů.


Tabulka

Pod

pramenem

Pramen v

detailu

Zobrazit místo Nové Hutě a blízké okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Kaplička na Šindlově
Zastávka č.4  Vlčí kámen
Modrá trasa  Vlčí okruh

Zastávka č.1  Kostel Nové Hutě
Zastávka č.3  Alpská vyhlídka
Zastávka č.5  Pramen VolyňkyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!