Nenechte si ujít

Vlčí kámen

Monti | 08. 10. 2012 | Přečteno 2933x |

Vyrážíme
Jak již bývá v našem kraji zvykem, i k Vlčímu kameni vede hned několik přístupových cest. Po zelené turistické značce můžeme vyrazit až z Horní Vltavice, u Šeravské Huti se napojíme na žlutou, která vede z Polky na jihu či z Lipky na severu. Po žluté z toho či onoho směru dojdeme až k rozcestníku Pod Světlou horou, kde se napojíme na červenou a odtud se pak vydáme k památníku posledního šumavského vlka. Na červenou se můžeme napojit i na Šindlově či v Kubově Huti. Z Borových Lad pak můžeme využít zeleného turistického značení a na červenou se napojit u Švajglových Lad. A jak je u nás také zvykem, nabízíme všem i námi absolvovaný výlet (článek se připravuje).

Pomníček poslednímu
V poslední době kolují po Šumavě "zaručené" zprávy, že se k nám vlk vrátil. Pravděpodobnější se však zdá být úvaha, že k nám chodí pouze na návštěvu z Bavor. Takže památník pro posledního šumavského šediváka plní stále svou původní funkci.

Vedle slavného Medvědího kamene má Šumava i další pietní místo, které vzdává hold vyhubenému živočišnému druhu na jejím území. Poslední vlk byl skolen 2. prosince roku 1874. Jan Štěrbík z Vimperka byl oním střelcem, který stál za skonem posledního šedivého. Ulovený kus byl převezen do Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství u ZOO v Hluboké nad Vltavou, kde byl vycpán a vystaven.

Samotný pomníček je prostý, ne nepodobný obyčejnému starému hraničnímu kameni či patníku. Do něj je vytesáno datum posledního dne nebohého zvířete.

Kameny úcty
U již zmiňovaného Medvědího kamene lidé projevují úctu zvířeti sběrem šišek, které kladou k patě památníku (po vytěžení stromů mezi lety 2007 - 2010 se okolí výrazně proměnilo a šišek výrazněji ubylo). U vlčího kamene jsou k poníčku pro změnu kladeny kameny. Nejbližší okolí je kamenů prosté, takže doporučujeme kamínky úcty nabrat již po odbočení na rozcestníku "U Světlé hory".


Poslední

Kameny z úcty

V detailu

Celkový pohled

Zobrazit místo Nové Hutě a blízké okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Kaplička na Šindlově
Zastávka č.4  Vlčí kámen
Modrá trasa  Vlčí okruh

Zastávka č.1  Kostel Nové Hutě
Zastávka č.3  Alpská vyhlídka
Zastávka č.5  Pramen VolyňkyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!