Nenechte si ujít

Čertovo kopyto

Monti | 14. 08. 2012 | Přečteno 6216x |

Úvodem
Na pravém břehu jezera, přesněji v místech nad hrází, se nachází hned několik turistických lákadel. Známe již Medvědí horu a Godošovu poustevnu. Na následujících řádcích si popíšeme nádherný skalní útvar, který se nachází nedaleko poustevny na severovýchodním svahu Medvědí hory. Přístupné je po modré turistické značce z parkovištěna hrázi.

Kopyto či hrad?
Skála je všeobecně známá jako Čertovo kopyto, ale pokud se bavíte s místními obyvateli, je vcelku pravděpodobné, že Vás opraví a místo nazvou Cikánským hradem. Tento název se zřejmě opírá o pobyt Godoše v nedaleké poustevně. Ten se vého času pohyboval v komunitě loupeživé bandy Cikánů na Uhlířském vrchu. Kopyto pak plyne ze tvaru vrchního kamene. Čertovo je pak přívlastkem, který tvoří čertův trojúhelník zdejšího kraje - Čertovo kypoto, Čertova stěna, Čertovy proudy.

Vedle samotného kopyta jsou v těsném okolí další skalní útvary. Na jednom z nich je vytesán nápis Tecelin felsen Gruppe, takže místo může nést již třetí název, tentokráte po vyšebrodském opatu Tecelínu Jakschovi.


Skalní

nádhera

Kopyto

Zobrazit místo Přírodní park Vyšebrodsko a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Rašeliniště Kapličky
Zastávka č.4  Poustevna
Červená trasa  Trasa po př. parku Vyšebrodsko
Zastávka č.6  Parkoviště na hrázi
Zastávka č.8  Odbočka na Uhlířský vrch
Zastávka č.10  Cikánský hrob

Zastávka č.1  Medvědí hora
Zastávka č.3  Čertovo kopyto
Modrá trasa  Trasa výletu na Medvědí horu
Zastávka č.5  Krásná Pole
Zastávka č.7  Překopaná hráz
Zastávka č.9  Vyklestilka
Zastávka č.11  Kaplička pod VyklestilkouTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!