Kaple sv. Antonína Paduánského

Autor: Monti <monti(at)lipno-online.cz>, Téma: Nenechte si ujít, Vydáno dne: 20. 08. 2013

Nenechte si ujít
Úvodem
Nad osadou Javorník se na okraji louky (sjezdovky) vyjímá nádherná stavba rotundy. Ke kapli vede hned několik cest. Motoristé se mohou do osady Javorník dostat odbočením z hlavního tahu mezi osadami Nicov a Stachy, od východu pak přes obec Vacov a ze severu ze Strašína. Pěší turisté se ke kapli dostanou po modré značce od Nicova či Vacova. Kaplička leží na trase naučné stezky Javorník.

Historie
Nádherná kaplička byla postavena v letech 1939 - 1940 dle projektu prof. Ing. Františka Fialy. Celá stavba vznikla z peněz pojišťovny Slavia a Rolnické vzájemné pojišťovny v Praze. Jednou z dominant kapličky jsou nádherná votivní okna, které vyobrazují české patrony a Pannu Marii.

Stavba byla vysvěcena 4. srpna roku 1940 farářem z Ledenic - Františkem Janem Kroiherem (1871-1948), který býval za I. Republiky senátorem za agrární stranu. V tento slavnostní den pronesl proslov mimo jiné i kaplan Němec ze Stach.

Kaple byla budována v nelehkých dobách. Bylo krátce po zabrání českého pohraničí a snad i proto byla kaple věnována českými vlastenci sv. Antonínovi, což byl údajně odkaz k významnému politikovi a státníkovi I. ČSR, Antonínu Švehlovi (1873-1933).

Antonín Peduánský
Antonín Peduánský, vlastním jménem Fernando, byl původem Portugalec. Světlo světa spatřil v roce 1195 v Lisabonu, v 15 letech vstoupil do řádu augustiánů. Za svůj krátký život získal rozsáhlé teologické vzdělání. Zemřel ve věku pouhých 36 let! Stalo se tak 13.června 1231 v Padově. Trvalo pouhých 11 měsíců, aby byl tehjdejším papežem, Řehořem IX. svatořečen. Více se dozvíme na stránkách Javorníku.


Vyhledávaná

Interiér

U vstupu


Zastávka č.2  Kohoutí kříž u Nicova
Zastávka č.4  Klostermannova rozhledna

Zastávka č.1  Kostel sv. Martina
Zastávka č.3  Královský kámen
Zastávka č.54  Kaple sv. Antonína