Plavební sezóna 2009 byla zahájena

Autor: Monti <monti(at)lipno-online.cz>, Téma: Nová Pec, Zdroj: Ing. Hynek Hladík, Vydáno dne: 11. 05. 2009

Malá šumavská vesnička Jelení Vrchy ožila v sobotu 9. května 2009 Šumavským folklorním festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2009. Byla jím zahájena již jedenáctá novodobá plavební sezóna na plavebním kanálu, který kdysi umožňoval plavení palivového dřeva do císařského hlavního města Vídeň.

Ředitel v akci


Schwarzenberský kanál měl před několika dny narozeniny , jeho stavba byla zahájena 4. května roku 1789, takže si připomínáme 220. výročí. Přesně o 45 let později, 4. května roku 1824 proplula polena poprvé tehdy nově postaveným plavebním tunelem na Jeleních Vrších, další důvod k oslavě, je to již 185 let.

Nositelem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu je již řadu let folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Libín-S také slaví, folklorní soubor vzniknul na přelomu let 1988 a 1989, takže je mu 20 let.

Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu byl podpořen několikrát z prostředků Evropské unie. 1. května 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie, tedy před pěti lety, proto byla letošní oslava zahájení plavební sezóny i Dnem Evropy u Schwarzenberského plavebního kanálu.

Parkoviště na Jeleních Vrších u dolního portálu tunelu "praskalo ve švech", spousta lidí přijela na kole. Program před dvanáctou hodinou zahájilo zatroubení z kravského rohu, pak již začalo folklorní setkání za účasti folklorního souboru Libín-S Prachatice, dětského kvarteta Böhmerwald Bläser a Urfahrener Aufgeiger. Tyto tři soubory se střídaly na pódiu na Jeleních Vrších.

Libín - S

O jedné hodině odpoledne u horního portálu tunelu Helena Svobodová z Prachatic a Helmut Wittmann z Gruenau im Almtal vyprávěli pohádky z obou stran Šumavy. O půl třetí plavební ředitel Hynek Hladík pod lesovnou na Jeleních Vrších povídal o historii plavebního kanálu, když ve kanálem valila kalná voda, přečel svůj první letošní plavební rozkaz, aby pak polena a klády se mohly vydat na svoji premiérovou půl druhého kilometru dlouhou pouť kanálem.

Jak se diváci vraceli z plavení, mohli si poslechnout vyprávění Heleny a Helmuta ještě jednou, měli připraveny další pohádky, tentokrát ve stodole domu č.p. 13 - v expozici EXPO KANÁL. Ti, kteří však vytrvali na plavení až do vytažení posledních polen z kanálu se již nedostalo. Bůh nám přál, kvetoucí Jelení Vrchy přivítaly slavnost sluníčkem.

Pěkného počasí využilo více než dvanáct set diváků z České republiky, Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Ti se vystřídali na jednotlivých programových bodech Šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu - zhruba 200 jich přišlo na zahajovací folklorní setkání, 150 bylo na vyprávění pohádek u tunelu, 800 na ukázce plavení dříví, 50 na druhém vyprávění ve stodole, asi 50 lidí bylo na doznění slavnosti. Aktivně se do realizace zapojilo 53 členů folklorních souborů z jižních Čech a Horních Rakous, plavců, vypravěčů a dalších.