Kostel sv. Štěpána na Kvildě

Autor: Monti <monti(at)lipno-online.cz>, Téma: Nenechte si ujít, Vydáno dne: 13. 01. 2008

Nenechte si ujít
Úvodem:
Kostel sv. Štěpána nalezneme v šumavské obci Kvilda. Původně dřevěná stavba stojí za zastavení při Vašich cestách po Národním parku Šumava. Stavba see nachází přímo uprostřed obce vedle informačního střediska.

Historie:
Kostel byl vystavěn v roce 1765. Tehdy to byla stavba dřevěná a práce řídil Arnošt Vilém Malovec. Již tehdy byl kostel zasvěcen sv. Štěpánovi. Původní stavba zde stála až do roku 1889. Ze 7. na 8. července toho roku zachvátil celý střed Kvildy ohromný požár a vedle obecní školy lehl popelem i kostel. Škola byla opravena ještě téhož roku, kostel přišel na řadu až v roce 1892 a dokončen byl o dva roky později. Po válce se o kostel nijak zvláště nepečovalo, což byl celorepublikový jev té doby. Opravné práce započaly až v roce 1994. Během pěti let byly renovovány varhany, zvon a vnější část. Oprava byla provedena za podpory bývalých německých usedlíků, stejně tak jako současných českých. Omítka kostela byla opravována i v roce 2007.

Zajímavosti:
Novou stavbu kostela po požáru měl na starosti Jan Štěrbík a prostředky na ní poskytl kníže František Thun von Hohenstein. Po dokončení vysvětil kostel v roce 1894 biskup Dr. Martin Říha. Z původní dřevěné stavby se podařilo zachránit pouze oltářní obraz sv. Štěpána, který je umístněn i v kostele novém.


Kostel v rekonstrukci

Věž kostelu

Ze zadní strany

Kostel sv. Štěpána

Od Modravy

Zvětšit mapu


Zastávka č.2  Jezerní slať

Zastávka č.1  Obec Kvilda