Nenechte si ujít

Skleněná archa

Monti | 28. 02. 2019 | Přečteno 2903x |

Kudy kam
Skleněná archa, umělecké sklářské dílo, se po putování usadila západně od vrcholu Luzný. Můžeme se k ní dostat z několika směrů. Samozřejmě nejromatičtější je ten z české strany hranice. Luzenské údolí je uzavřeno, tak se nabízí cesta přes úbočí Špičníku a to pouze od 15. 7. do 15. 11. Z německé strany je to jednodušší. Autem se dostaneme až na parkoviště u Waldhäuser. Odtud jeto již jen kousek k arše. Pokud budeme přistupovat od Neuschönau, můžeme navštívit i známou rozhlednu v korunách stromů.

Historie archy
V roce 2003 vznikla v Bavorském lese rukama německých sklářů krásná skleněná archa, která se skládá ze 480 skleněných plátů, slepených do tvaru bájného plavidla. 5 metrů dlouhé dílo, vážící více než tři tuny, bylo o dva roky později doplněno o obří dřevěnou ruku, v níž spočinulo (ruku mají na svědomí čeští řezbáři Tomáš Indra a Libor Kuzďas).
Archa vznikla v režii spolku Waldzeit a Správou NP Bavorský. Projekt byl posléze doplněn o přeshraniční spolupráci s NP Šumava. Archa putovala pět let Šumavou, aby nakonec spočinula pod majestátným Luzným...


Skleněná archa

Útroby archy

Monumentální


Zastávka č.2  Vrchol Luzného

Zastávka č.1  Skleněná archaTop Články Informační e-mail Vytisknout článek