Nenechte si ujít

Pomník Josefa Váchala

Monti | 28. 10. 2013 | Přečteno 6170x |

Kudy kam
U hlavní křižovatky v obci, jen několik málo desítek metrů od prvního památníku se nachází druhé vzpomínkové místo v obci – pomníček Josefa Váchala. Ten se skládá ze tří částí. Dominantní je busta tohoto malíře a spisovatele (23. 9. 1884 – 10. 5. 1969). Další dva pamětní kameny s deskami jsou věnovány představení autora a ukázky z díla „Očarovaná Šumava“, ve které se autor zmiňuje.

Umění v krvi a nejslavnější díla
Josef Váchal měl umění předurčeno. Jeho otec Josef Šimon Aleš – Lyžec byl bratrancem Mikoláše Alše. Ten ho také v roce 1904 doporučuje do soukromé malířské a grafické školy Aloise Kalvody. V roce 1912 spoluzaložil umělecké sdružení Sursum, které působilo v letech 1910-12. Sursum byl kolektiv výtvarníku a literátu a sdružovalo druhou generaci českých symbolistů (Symbolismus byl založen v roce 1886 ve Francii, největší rozmach pak zaznamenal na přelomu 19. a 20. století. Cílem symbolismu bylo zobrazovat věci, které jdou jen těžko racionálně popsat).

Díla Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku jsou právem řazena mezi nejvýznamnější díla 20. století. Po nástupu komunismu se postupně stahuje z kulturního i společenského života. Zažije paradoxní ocenění „Zasloužilý umělec“, události roku 1968, aby nedlouho po temných událostech našich dějin zemřel 10. května 1969 ve Studečanech u Jičína. (zdroj Váchalova života v kostce: cs.wikipedia.org).

Milovník Šumavy
Josef Váchal byl velkým milovníkem Šumavy a obzvláště Prášilska. A právě díky tomu nechala obec v létě 2009 pomníček vybudovat. Až půjdete kolem, věnujte mistru nikolik minut Vašeho života.


Komplex pomníku

Ukázky z díla

Josef Váchal

Zobrazit místo Prášilsko na větší mapě


Zastávka č.2  Pomník zaniklých osad
Zastávka č.4  Zlatý Stoleček
Zastávka č.6  Vysoké Lávky
Zastávka č.8  Hůrka
Zastávka č.10  Slunečná
Zastávka č.12  Stodůlky
Zastávka č.14  Odbočka na Vintířovu skálu
Zastávka č.16  Vintířova skála
Zastávka č.18  Muzeum Dr. Adlera
Zastávka č.20  Zámeček Karlov
Zastávka č.22  Debrník (Plesná)
Zastávka č.24  Sklářský vrch
Červená trasa  Na jezero Laka

Zastávka č.1  Pomník Josefa Váchala
Zastávka č.3  Horní Ždánidla
Zastávka č.5  Jezero Laka
Zastávka č.7  Formberg
Zastávka č.9  Odbočka na Slunečnou
Zastávka č.11  Rozcestník u Křemelné
Zastávka č.13  Pustina
Zastávka č.15  Vintířova kaplička
Zastávka č.17  Kostel sv. Vintíře
Zastávka č.19  Kaplička na Karlově
Zastávka č.21  Rovina
Zastávka č.23  Polom
Modrá trasa  Prášily - D. Voda - PrášilyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!