Nenechte si ujít

Pivní hrnec

Monti | 21. 10. 2013 | Přečteno 6421x |

Úvodem
Pivní hrnec (německy Biertopf) je krásná skalka nad Teplou Vltavou, která přes všechnu svou krásu a atraktivnost má vcelku pohnutou minulost. Minout jí nemůžeme - pokud jedeme k Františkovu od Borových Lad, všimneme si ostré zatáčky těsně před mostkem k Památníku na Františkově. A právě od mostku se můžeme vydat do svahu Jánské hory (1122 m), která se nachází po pravé ruce (stále ve směru od Borových Lad). V ostrém stoupání dojdeme na úzkou lesní pěšinu, kde budeme pokračovat vpravo. Ve chvíli, kdy se pěšina začne stáčet vlevo, se my naopak vydáme vpravo a v krátkém sestupu zpět směrem k silnici se dostaneme na Pivní hrnec.

Pozorovatelna STB a silný příběh
Hned po tom, co na skalku dorazíme, upoutá nás nádherný výhled právě do míst, kde se nachází zmiňovaný pomníček. Pomník leží na pravém břehu Černého potoka (Teplé Vltavy) nedaleko vstupu do lesa. Před ním je však plochý bezlesý terén, po jehož okraji vedla převaděčská stezka, STB označována jako kanál 54.

A právě díky nádhernému výhledu si skalku oblíbila komunistická STB. Odtud pozorovala stav a při jedné směně uviděla skupinku mířící tentokrát do ČSR. Po překočení Vltavy začala na skupinku pálit. Jeden muž zůstal po salvě ležet na zemi a hlasitě naříkal. Později se ukázalo, že šlo o slavného Kiliána Nowotneho, Krále Šumavy. Příslušníci komunistické policie doběhli na místo, ponechali sténajícího muže na zemi a rychle se vydali do lesa za ostatními.

Na to však Nowotny čekal, použil totiž osvědčený převaděčský trik, simulovat vážné zranění a neschopnost pohybu. Tím od sebe odpoutal pozornost STB a mohl tak vyrazit na cestu zpět, ač byl opravdu raněn. Mezi Stanovou horou a Vysokým stolecem se dostal k Bučině, odtud k Pramenům Vltavy, za nimiž přešel zpět do Bavor. Při cestě ztratil mnoho krve a přežil jen díky náhodě, kdy ho našli příslušníci americké armády. To byl poslední pochod slavného převaděče.


Pivní hrnec

Od Pivního hrnce

Zasněžené výhledy

Zimní Pivní hrnec

Zobrazit místo Františkov a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Památník na Františkově

Zastávka č.1  Pivní hrnecTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!