Nenechte si ujít

Kaple sv. Antonína Paduánského

Monti | 20. 08. 2013 | Přečteno 2644x |

Úvodem
Nad osadou Javorník se na okraji louky (sjezdovky) vyjímá nádherná stavba rotundy. Ke kapli vede hned několik cest. Motoristé se mohou do osady Javorník dostat odbočením z hlavního tahu mezi osadami Nicov a Stachy, od východu pak přes obec Vacov a ze severu ze Strašína. Pěší turisté se ke kapli dostanou po modré značce od Nicova či Vacova. Kaplička leží na trase naučné stezky Javorník.

Historie
Nádherná kaplička byla postavena v letech 1939 - 1940 dle projektu prof. Ing. Františka Fialy. Celá stavba vznikla z peněz pojišťovny Slavia a Rolnické vzájemné pojišťovny v Praze. Jednou z dominant kapličky jsou nádherná votivní okna, které vyobrazují české patrony a Pannu Marii.

Stavba byla vysvěcena 4. srpna roku 1940 farářem z Ledenic - Františkem Janem Kroiherem (1871-1948), který býval za I. Republiky senátorem za agrární stranu. V tento slavnostní den pronesl proslov mimo jiné i kaplan Němec ze Stach.

Kaple byla budována v nelehkých dobách. Bylo krátce po zabrání českého pohraničí a snad i proto byla kaple věnována českými vlastenci sv. Antonínovi, což byl údajně odkaz k významnému politikovi a státníkovi I. ČSR, Antonínu Švehlovi (1873-1933).

Antonín Peduánský
Antonín Peduánský, vlastním jménem Fernando, byl původem Portugalec. Světlo světa spatřil v roce 1195 v Lisabonu, v 15 letech vstoupil do řádu augustiánů. Za svůj krátký život získal rozsáhlé teologické vzdělání. Zemřel ve věku pouhých 36 let! Stalo se tak 13.června 1231 v Padově. Trvalo pouhých 11 měsíců, aby byl tehjdejším papežem, Řehořem IX. svatořečen. Více se dozvíme na stránkách Javorníku.


Vyhledávaná

Interiér

U vstupu


Zastávka č.2  Kohoutí kříž u Nicova
Zastávka č.4  Klostermannova rozhledna

Zastávka č.1  Kostel sv. Martina
Zastávka č.3  Královský kámen
Zastávka č.54  Kaple sv. AntonínaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!