Oblíbené vrcholy

Královský kámen

Monti | 10. 06. 2013 | Přečteno 2779x |

Přístup
Na skalnatý vrcholek Královského kamene vede hned několik cest. Můžeme se vydat po červené ze Stach či po modré z Vacova. Ovšem nejpřímější a nejkratší přístup je z osady Nicov (taktéž po modré). Zde si ještě před výstupem můžeme prohlédnout místní kostelík či navštívit repliku Kohoutího kříže a poté se vydat na krátké stoupání, které nás zavede na kótu 1058 výškových metrů západně od rozhledny Karla Klostermanna na Javorníku.

Vrcholek a výhledy
Královák, jak je místními vrchol nazýván, je součástí Javornické hornatiny. Ta náleží k Šumavským pláním. Vrcholek hory je tvořen mrazovými sruby a skalní hradbou. Pod vrcholem jsou ještě pozůstatky po kamenných mořích a proudech.

Vrcholovou skalku zdolají i méně zdatní turisté. Dříve se bylo možné z vrcholu rozhlížet do širokého okolí. Mohli jsme uzřít Roklany, Javor, ale i vrcholy okolo Černé hory. Dnes je však skála obklopena vzrostlým stromovým patrem, takže výhled je do všech světových stran zastíněn. Ovšem i tak se dá na vrcholku strávit mnoho příjemných chvil.

Traduje se, že hora dostala jméno díky jednomu z českých králů, který prohrál bitvu mezi Nicovem a Tejmlovem.I hnala se královská družina v úprku, aby hustým houštím dorazila až mezi skalnatý vrchol. Zde se král ukryl, ač jeho druhové pokračovali dále. Pronásledovatelé vydali se za družinou a král byl tak zachráněn..

Závěrem
Hned vedle vrcholu je do dalšího mrazového srubu vytesán velký skalní oltář, který byl zhotoven roku 1899. Vedle německých nápisů jsou u oltáře i obrazy svatých.

Informační tabule pod vrcholem, ze které je čerpán i tento text, je plná dalších informací, proto je návštěva tohoto kouzelného místa povinností pro všechny milovníky nejkrásnějšího pohoří ve Střední Evropě a přilehlém okolí!


Vrchol

Omezené výhledy

Skalní partie

Nesmí chybět


Zastávka č.2  Kohoutí kříž u Nicova
Zastávka č.4  Klostermannova rozhledna

Zastávka č.1  Kostel sv. Martina
Zastávka č.3  Královský kámen
Zastávka č.5  Kaple sv. AntonínaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!