Nenechte si ujít

Kostel svatého Martina v Nicově

Monti | 02. 06. 2013 | Přečteno 3071x |

Úvodem
Budeme-li se někdy pohybovat po silnici č. II/145 ze Stach do Kašperských Hor či naopak, zhruba uprostřed budeme míjet malebnou vísku na hranici CHKO. Nicov se nachází pod vrcholem Královský kámen a na nepříliš rozhlehlé návsi se hrdě vyjímá krásný kostelík sv. Martina.

Přístup ke kostelu je snadný - stačí odbočit ze zmiňovaného tahu do vsi a po sto metrech jste u cíle.

Historie
Počátky stavby jsou odhadovány mezi léty 1220 - 1240. Ovšem první písemná zmínka je dochována o více než jedno století později. Kostel byl původně postaven v románském slohu, barokní úpravy proběhly až ve druhé polovině století 17. Další rozsáhlejší úpravy probíhaly v půlce století 19., kdy byla prodloužena loď a snížena věž.

Původní farnost zanikla za reformace (cca 16. století). Lokálie (duchovní správa s vlastním knězem mimo sídlo farnosti) vznikla roku 1787 a až po dalších 80 letech byla opět zprovozněna samostatná fara, která je dnes spravována z Vimperka.

Dodatky
Vedle kostela je možné zaparkovat, na hlavním tahu je i autobusová zastávka. Od kostela vede několik rturistických tras, například přes Královský kámen na Javorník, ke Kohoutímu kříži či na Kašperk. Nesmíme zapomenout ani na nádhernou vyhlídku směrem k hranicím s Bavorskem.

Před kostelem je památník padlým v I. světové válce, samotný kostel je přístupný při bohoslužbách (zpravidla 1. sobota v měsíci). Můžete zde přispět i do přítomné kasičky...


Před zdí

Pocta padlým

Od památníku


Zastávka č.2  Kohoutí kříž u Nicova
Zastávka č.4  Klostermannova rozhledna

Zastávka č.1  Kostel sv. Martina
Zastávka č.3  Královský kámen
Zastávka č.54  Kaple sv. AntonínaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!