Výlety

Výlet 18 - Rychlovka na tajemný Antýgl

Monti | 28. 05. 2013 | Přečteno 2501x |

Základní informace

Pěšky  
Po zelené Po neznačené
Česká Republika

Vyrážíme
Rychlý výstup na tajemný vrch Antýglu (je též nazýván Sokolem) začíná u infocentra v osadě Horská Kvilda. Pouhé tři kilometry nás poté dělí od tajemného vrcholku.

Horská Kvilda - 1046 m. n. m. - 449°3'15.181"N, 13°33'50.478"E
Horská Kvilda je nejmenší a nejvýše položená osada v Čechách. Její počátky sahají až do 12. století a osadou procházela i legendární Zlatá stezka. Dnes je v odsadě jen několik roztroušených stavení a vedle místní farmy jest nejčastější zdroj obživy turistický ruch.

Od infocentra se vydáme severozápadně směrem k Zhůří. Po pouhých 150 metrech, u místního restauračního zařízení, zahneme prudce vlevo a pokračujeme po neznačené zpevněné cestě.

Hamerský potok - 1041 m. n. m. - 49° 03' 13.817"N 13° 33' 43.355"E
Za další stovku metrů se ocitneme na lávce, po které překročíme Hamerský potok. Ten pramení v Mezilesní slati, která se nachází mezi vrcholem Přilby a Jezerní slatí. Potok protéká Horskou Kvildou a přilehlými horskými rašelinnými loukami, posléze ovine severní svah Antýglu aby se vlil nedaleko mostku u Rokyty a dvorce Antýglu do Vydry.

Pokračujeme směrem k vrcholku. Po překročení Hamerského potoka se po naší levé ruce začne zvedat hustější stromový porost. Dojdeme k místní farmě a za ní na křížení dvou cest. Zde se vydáme vlevo a nyní již po zelené turistické značce pokračujeme směrem k jihu.

Honesova kaplička - 1071 m. n. m. - 49° 02' 51.565"N 13° 33' 02.027"E
Máme za sebou zhruba 1200 metrů pochodu. Po naší pravé ruce jsme míjeli několik stavení a nyní se nacházíme na cestě lemované vzrostlými jehličnany. U jednoho ze stavení vyrostla v nedávné minulosti malá dřevěná kaplička rodiny Hones. Tu jsme si již popisovali v tomto článku.

Od kapličky pokračujeme cca 170 metrů. Zde se nachází další křížení místních zpevněných cest. My zde opustíme zelenou značku a již po neznačené se vydáváme na poslední stovky metrů, které nás dovedou k hlavnímu cíli dnešního krátkého výletu. 1,5 km budeme pokračovat po zpevněné cestě. Na pravé straně od cesty si všimneme jediného stavení Horního Antýglu a již budeme také moci pozorovat v detailu obnažený severovýchodní svah vrcholu. Projdeme ostrou levou zatáčku ve strmějším stoupání, od ní pak jen několik desítek metrů a poté zahneme ostře vpravo. Poslední úsek výstupu vede lesní pěšinou, lemovanou padlími veilkány. Pokud budeme mít to štěstí, jako na jaře roku 2011, můžeme se zde setkat s krásným tetřevem.

Vrchol Antýgl - 1253 m. n. m. - 49°2'53.075"N, 13°32'9.720"E
O oblém vrcholu jsme si již před časem psali, zanesen je i v našem seznamu záhadných šumavských míst, zbývá tedy jen dodat, že na vrcholku se v budoucnu možná objeví vyhlídková věž, o jejíž výstavbu usiluje Horská Kvilda za podpory NP.

Kam dál?
Pokud budeme mít dostatek času, můžeme po návštěvě vrcholku pokračovat dále na jih, kde se u Filipovy Huti vratíme zpět na zelenou značku, která nás dovede na Modravu. Ve Filipově Huti můžeme také pokračovat po žluté značce - severní směr nás zavede k mostu pod Antýglem, jihovýchodní pak okolo Březové hory na Kvildu.


Od slati

Vrcholová kniha

Příjemné místo

Dřevěná a krásná

Pramen
Výškový profilZobrazit místo Horská Kvilda a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Odbočka na Antýgl
Zastávka č.4  Odbožka ze zelené značky

Zastávka č.1  Vrchol Antýglu
Zastávka č.3  Kaplička rod. Honesů
Modrá trasa  Z Horské Kvildy na AntýglTop Články Informační e-mail Vytisknout článek