Oblíbené vrcholy

Vrchol Antýgl

Monti | 30. 01. 2013 | Přečteno 3135x |

Přístup
Na krásný vrchol Antýgl vede, stejně jako na ostatní hory Šumavy hned několik přístupových cest. Můžete k němu vyrazit třeba od mostu přes Vydru u stejnomenného Králováckého dvorce, to jest po modré až k Hamerskému potoku a dále pak po zelené až k rozcestníku "Zlatá stezka". Z Filipovy Huti můžte vyrazit po zelené až po stejné rozcestí jako u přístupu od mostu, tedy "Zlatá stezka". Z Filipovy Huti můžete také vyrazit od rozcestníku "U Korýtka" rovnou po neznačené a dojít až na místo, které v přiložené mapě ke článku označujeme číslem 2 a odtud vystoupat na vrcholek.

My jsme však při návštěvě v roce 2011 zvolili pohodlný přítup od Infocentra na Horské Kvildě. Tato trasa je zanesena do mapy modrou barvou.

Vrcholek a výhledy
Oblý vrchol (1253 m.) padá na svém severovýchodním svahu do hlubšího terénu, než je tomu na jeho jižní straně. Tím dává vzniknout typickému vzhledu useknuté hory a to zejména v pohledu od Jezerní slatě. Na samotném vrcholku je vrcholový kámen a pro všechny šumavské poutníky i vrcholové knihy (17. 7. 2011 přibyl na vrcholku i kříž a další kniha).

Vrcholek je zalesněný, ač i sem dorazil kůrovec a před ním i orkán Kyrill. Díky těmto faktorům je částečně obnažen již zmiňovaný severovýchodní strmý svah, ze kterého můžeme např. opětovat výhledy Jezerní slati.

Tajemno
Jak praví mapa tajemných míst šumavských, na vrcholku Antýglu se nachází prastará svatyně. Místo bylo zasvěcené kultu Nebe a má velmi vysokou kosmickou energii. Spekuluju se taktéž o možném mimozemském ovlivnění v dávné minulusti :)

Závěrem
Obsáhlý článek o tomto šumavském skvostu přináší náš parner - Šumava Info.


Od slati

Nový život

Vrcholová

kniha

Zobrazit místo Horská Kvilda a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Odbočka na Antýgl
Zastávka č.4  Odbožka ze zelené značky

Zastávka č.1  Vrchol Antýglu
Zastávka č.3  Kaplička rod. Honesů
Modrá trasa  Z Horské Kvildy na AntýglTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!