Nenechte si ujít

Volarská křížová cesta

Monti | 09. 01. 2013 | Přečteno 2872x |

Úvodem
27. 9. 2008 byla slavnostně završena první etapa obnovy krásné křížové cesty na volarské Kalvárii (jihovýchodní svah Kamenáče). Obnova spočívala v restaurování zastavení křížové cesty, kdy se největší pozornost věnovala 12. a 14. zastavení.

Vyrážíme
Na Kalvárii se nejsnadněji dostaneme z volarského náměstí po červené, respektive modré značce v ulici 5. května, ze kterých však záhy odbočíme na Zlatou stezku a vydáme se směrem k Památníku pochodu smrti a hřbitovu. Odtud pokračujme stále v mírném stoupání, kopírujíc Zlatou stezku, která nás dovede až k prvnímu zastavení.

Křížová cesta
Na začátku křížové cesty mineme první zastavení a za ním se pokocháme krásnou, zrenovovanou kaplí. Hned za ní se nachází druhé zastavení, od něhož se písčitá křížová cestička začne zvedat v ostrých serpentínách.

V místech prvních zastaveních je okolí zbaveno porostu, ale v dalších fázích obnovy se počítá s vysázením převážně listnatých stromů a tím se založí udržovaný lesopark.

Dvanáct zastavení křížové cesty tvoří kapličky z magmatického dioritu. Z zastavením číslo 11 narazíme na nádherné schodiště které nás zaveda k Ježiši na křížiZastavením 14. je pak hrob Ježíšův.

Závěrem
Skvělý a obsáhlý článek o historii i současnosti volarské křížové cesty můžeme najít na serveru volary.eu.


Kaplička

Zastavení

Před

dvanáctým

Ježíš

na kříži

Zobrazit místo Volary a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Pomník Ch. Havlata
Zastávka č.4  Rechle u Lenory
Zastávka č.6  Pomník A. Hartauera
Zastávka č.8  Památník pochodu smrti

Zastávka č.1  Kostel v Želnavě
Zastávka č.3  Kostel sv. Kateřiny
Zastávka č.5  Historická pec
Zastávka č.7  Památník obětí I. války
Zastávka č.9  Kaplička na křížové cestěTop Články Informační e-mail Vytisknout článek