Nenechte si ujít

Památník pochodu smrti ve Volarech

Monti | 27. 12. 2012 | Přečteno 3338x |

Úvodem
Každé století novodobé lidské historie je poznamenáno nejednou krutostí. Vyjímkou nebylo ani století 20., které je mnohdy označováno za století válek. Zejména ta druhá světová válka napáchala mnoho škod na lidských duších. Pominutí lidských smyslů nebyly ušetřeny ani Volary. Zde se za války odehrálo hned několik lidských tragédií. Zbytečnou smrt Charlese Havlata jsme si již na našich stránkách připomínali. Dnes si představíme další vzpomínkové místo - Památník pochodu smrti

Pochod smrti
Na volarském židovském hřbitově leží 95 umučených žen. Tyto ženy se účastnily pochodu smrti, který vyrážel 13. 4. 1945 z bavorského koncentračního tábora Helmbrechts. Na startu pochodu stálo téměř 1200 žen. Po hrůzných 23 dnech a 310 kilometrech stála mezi Prachaticemi a Husincem pouhá stovka žen, které přežili jen díky tomu, že se nacističtí vrazi 6. května rozprchli.

Celá trasa pochodu, která vedla mimo jiné přes Domažlice, Klatovy, Kvildu či Horní Vltavici, byla lemována stovkami mrtvých těl. Umučené ženy byly po příchodu americké armády exhumovány a pohřbívány na nejbližších hřbitovech. Ve Volarech je pohřbeno celkem 95 žen.

Vzpomínkové místo
Celé pietní místo se skládá z několika prvků. U vchodu je na malém vršku skulptura a pamětní deska, které připomína hrůzy oněch dní v několika jazycích. Pečlivě spravovaný hřbitov se skládá z několika řad hrobů. A v zadní části, u zdi městského hřbitova se nachází pamětní kámen.

Orientace
Hřbitov židovských žen ve Volarech se nachází v těsném sousedství hřbitova městského. Nejjednodušší přístup je z náměstí ulicí 5. května, ze které se záhy odbočí v pravo na Zlatou stezku. Jen po pár stovkách metrů se pak ocitneme u vstupu na pietní místo.


Součást 

komplexu

Před 

vchodem

Zobrazit místo Volary a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Pomník Ch. Havlata
Zastávka č.4  Rechle u Lenory
Zastávka č.6  Pomník A. Hartauera
Zastávka č.8  Památník pochodu smrti

Zastávka č.1  Kostel v Želnavě
Zastávka č.3  Kostel sv. Kateřiny
Zastávka č.5  Historická pec
Zastávka č.7  Památník obětí I. válkyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!