Oblíbené vrcholy

Vyklestilka

Monti | 28. 08. 2012 | Přečteno 3529x |

Přístup
Vyklestilka je dalším z našich oblíbených vrcholků. Leží západně nad Vyšším Brodem. Nejsnažší cesta na horu vede od vyšebrodského kláštera po žluté (Opatská stezka I), okolo Wolfgangových vodopádů. Můžeme vyrazit i po Opatské stezce II a k Vyklestilce odbočit z turistického značení Pod Pošlákem - rozcestí (červená turistická značka) nebo nad Loučovicemi u značení Pod kapličkou (žlutá turistická značka). K vrcholku se můžeme vydat i po trase našeho výletu Po krásách přírodního parku Vyšebrodsko.

Okolí
Vyklestilka se nachází na území Přírodního parku Vyšebrodsko. Zde se nachází přírodní památka Medvědí hora, přírodní rezervace Rašeliniště Kapličky a přírodní památka Uhlířský vrch. Okolo vrcholku vedou i obě zmiňované Opatské stezky, navštívit můžete třeba i Maria Rast am Stein...

Vrcholek a výhledy
Vrcholová část Vyklestilky je tvořena několika skalními útvary (weinsberská žula) které jako celek tvoří nádhernou skalní vyhlídku. Přístup k samotnému vrcholku je opatřen několika kovovými madly a oky, takže vystoupat dokáže každý zdatnější turista.

Samotný výhled je sice již částečně omezen vzrostlým porostem, nicméně i tak je možné se rozhlížet jihovýchodně na Martínkovský vrch směrem k Rakousku a i na část Vyššího Brodu. Ale na skalnatém vrcholku se nemusíte jen rozhlížet. Je to krásné místo i pro relaxaci a naslouchání okolní přírody. Návštěvu proto vřele doporučujeme!


Ztracená

Adrenalin

Na vrcholu

Pohled zpět

Zobrazit místo Přírodní park Vyšebrodsko a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Rašeliniště Kapličky
Zastávka č.4  Poustevna
Červená trasa  Trasa po př. parku Vyšebrodsko
Zastávka č.6  Parkoviště na hrázi
Zastávka č.8  Odbočka na Uhlířský vrch
Zastávka č.10  Cikánský hrob

Zastávka č.1  Medvědí hora
Zastávka č.3  Čertovo kopyto
Modrá trasa  Trasa výletu na Medvědí horu
Zastávka č.5  Krásná Pole
Zastávka č.7  Překopaná hráz
Zastávka č.9  Vyklestilka
Zastávka č.11  Kaplička pod VyklestilkouTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!