Nenechte si ujít

Cikánský hrob na Uhlířském vrchu

Monti | 21. 08. 2012 | Přečteno 5621x |

Úvodem
K Cikánskému hrobu vede několik přístupových cest. Nejjednodušší je vyjít z Loučovic severně po žluté značčce (hlavní silnice u autobusové zastávky a místního hotelu na hlavním tahu Loučovice - Lipno nebo Vyšší Brod). U Vyklestilky se napojit na červenou značku a jít západně směrem na Kapličky. U Uhlířského vrchu Vás pak navede odbočka z trasy. Můžete vyrazit i po trase výletu Po přírodním parku Vyšebrodsko.

Co se stalo u Uhlířského vrchu?
Cikánský hrob na uhlířském vrchu nedaleko Loučovic je místo, kam bylo v roce 1715 pohřbeno 13 těl z komunity Cikánů. Tato banda se nad Loučovicemi usadila již v polovině 17. století. Od té doby se vydávala loupit do vzdálenějších oblastí, aby na Uhlířský vrh nepřilákala pozornost. Přesto se nakonec nepodařilo místo pobytu bandy udržet v tajnosti, úkryt byl vypátrán a vyšebrodskou vojenskou posádkou byla banda napadena.

Většině mužů se však podařilo utéci, takže mezi obětmi byly hlavně ženy a také děti. Těla byla pohřbena do společného hrobu. Vojáci ještě 4 dny prohledávali okolí a u Kapliček se jim podařilo zabít ještě 11 loupežníků. Ti byli pohřbeni taktéž do masového hrobu, ten byl však srovnán se zemí společně s bývalou osadou. Vůdce bandy Wolf byl pak zabit u Martínkova, když se šel pomstít polesnému za vyzrazení tábora.

Hrob
Za nějaký čas po masakru byl vyšebrodským farářem Albernikem vystavěn u hrobu hrubě otesaný kámen s nápisem 1715. Tento pomník se zde dochoval dodnes, avšak pozůstatky obětí masakru byly exhumovány v letech 1820 a 1824 a následně převezeny do Vídně k antropologickým výzkumům.

Závěrem
Z komunity cikánů vzešel i Godoš, který na sklonku svého života osídlil nedalekou poustevnu.


Přední strana

Zadní strana

Zobrazit místo Přírodní park Vyšebrodsko a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Rašeliniště Kapličky
Zastávka č.4  Poustevna
Červená trasa  Trasa po př. parku Vyšebrodsko
Zastávka č.6  Parkoviště na hrázi
Zastávka č.8  Odbočka na Uhlířský vrch
Zastávka č.10  Cikánský hrob

Zastávka č.1  Medvědí hora
Zastávka č.3  Čertovo kopyto
Modrá trasa  Trasa výletu na Medvědí horu
Zastávka č.5  Krásná Pole
Zastávka č.7  Překopaná hráz
Zastávka č.9  Vyklestilka
Zastávka č.11  Kaplička pod VyklestilkouTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!