Nenechte si ujít

Památník obětem I. světové války v Lenoře

Monti | 30. 07. 2012 | Přečteno 2974x |

Úvodem
Obec Lenora má mnoho turistických lákadel. Na našich stránkách jsme si představili již unikátní rechle a historickou pec, nezapomněli jsem ani na památník skladatele Andrease Hartauera. A i další naše lenorské zastavení bude u památníku - tentokráte vzdávající hold obětem I. světové války. Tento pietní koutek se nachází v obci u hlavní silnice.

Historie památníku
Za myšlenkou postavit V Lenoře padlým a nezvěstným můžům z bojišť I. světové války pomník stál majitel místní sklárny - Alfons von Kralik. Ten založil Výbor pro výstavbu památníku. Prvním úkolem tohoto výboru byl výběr lokality. Vybralo se místo zvané Alexnwald. Na tomto místě musela být provedena řada terénních úprav včetně odstřelu skal.

Výstavbu památníku vedl stavební mistr Jaroslav Rys. Ten tuto práci prováděl zdarma a ze svého lomu dodal i žulové kvádry. Do těchto kvádrů byla umístněna bronzová deska se jmény padlých a nezvěstných. Nad ní, rovněž z bronzu, byla usazena busta hlavy s helmicí. Před památníkem bylo zhotoveno půlkruhové dlážděné prostranství na jehož krajích byly vztyčeny sloupky spojené zahnutými tyčemi. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v srpnu 1923.

Poválečná historie památníku kopíruje osud mnoha podobných pietních míst - vedle chátrání byla sejmuta i deska s bustou. Do dnešního dne se nepodařilo vypátrat nic z jejich osudu.

Po roce 1989 došlo k rehabilitaci památníku. Byla odhalena nová deska a místo busty byl dosazen kříž v kruhu.

Závěrem
Informace jsou čerpány ze stránek www.staralenora.cz. Tam naleznete i nástin vzhledu původní desky, který sestavil Fritz Hudler, bývalý tavič ve sklárně v Lenoře, odsunutý v roce 1946.


Obětem

Detail

Od Volar

Zobrazit místo Volary a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Pomník Ch. Havlata
Zastávka č.4  Rechle u Lenory
Zastávka č.6  Pomník A. Hartauera

Zastávka č.1  Kostel v Želnavě
Zastávka č.3  Kostel sv. Kateřiny
Zastávka č.5  Historická pec
Zastávka č.7  Památník obětí I. válkyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!