Nenechte si ujít

Rechle u Lenory

Monti | 23. 04. 2012 | Přečteno 2021x |

Úvodem
Pokud se blížíte k Lenoře směrem od Volar, jistě Vám neunikne unikátní krytá lávka, která se nachází těsně před obcí. Určitě si udělejte chvíli pro návštěvu tohoto atraktivního místa.

Proč to všechno?
Ač byla Lenora především sklářská osada, nechybělo ani zde plavení dřeva, pro Šumavu dalším typickým úkazem let dávno minulých. A právě kvůli plavení vyrostla pod osadou v roce 1870 unikátní krytá lávka.

Dřevo plulo po Teplé Vltavě a rechle (zažitý název pochází zřejmě z německého slova "RECHEN", tedy hrábě) sloužily k jeho záchycení a následnému třídění. Polena poté plula do papíren na Vltavě, nejčastěji pak do Větřní.

Dřevo bylo zadržováno převážně v době nízké hladiny. Ještě dnes jsou v mostu otvory, kterými se spouštěly dřevěné zábrany - hrábě.

Zajímavosti
Most je dlouhý 25 metrů, široký necelé dva metry a podpírají ho tři žulové pilíře, které jsou vysoké zhruba 6 metrů. Na lávku se vstupuje z obou břehů, z pravého pak po dřevěném schodišti. Poslední velká oprava proběhla v roce 1985, dnes je však již opět v žalostném stavu a i proto se chystá další rozsáhlejší rekonstrukce této unikátní technické kulturní památky.


Od východu

Pod soutokem

V útrobách

Zobrazit místo Volary a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Pomník Ch. Havlata
Zastávka č.4  Rechle u Lenory

Zastávka č.1  Kostel v Želnavě
Zastávka č.3  Kostel sv. KateřinyTop Články Informační e-mail Vytisknout článek


K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!