Nenechte si ujít

Kostel sv. Kateřiny ve Volarech

Monti | 16. 04. 2012 | Přečteno 3071x |

Úvodem
Volary jsou důležitým vstupním místem do příhraničního pásu Šumavy od Stožce až po Strážný (Kunžvart). A ač má město mnoho turistických lákadel, jednou z hlavních dominant zůstává místní kostel.

Historie
O Volarech se zachovala první písemná zmínka z druhé poloviny 14. století a ve stejném století vyrostl také původní svatostánek v raně gotickém slohu. Do pozdně gotického slohu byl přestavěn na samém konci 15. století. Tento kostel byl stržen na konci 17. století. Dochovala se jen spodní část věže.

Na místě původní stavby vystavěl Jan Canevale v barokním slohu stavbu novou, větší do délky i šíře. Slavnostní zasvěcení pod ochranu sv. Kateřiny Alexandrijské proběhlo 8. října 1690. V roce 1724 byla věž navýšena o téměř devět metrů.

Poslední velká oprava proběhla roku 2000, kdy dostala stavba novou fasádu. A právě při těchto opravách byly nalezeny sluneční hodiny na jižní straně stavby. Renovace se dočkal i nástěnný obraz u vstupního průčelí.

Zajímavosti
V letech 1715 a 1754 kostel vyhořel. Vždy byl na vině blesk. Nové hodiny do věže byly instalovány v roce 1973, stejně tak jako elektrické zvonění. Původní hodinový stroj je možné spatřit ve volarském muzeu. Ve věži jsou dnes 4 zvony – původní Marie, z roku 1993 Václav, Josef a Kateřina.

Dodatky
Informace byly čerpány ze stránek hrady.cz a volary.eu.


Dominanta

Od západu

Od severu

Sluneční hodiny

Zobrazit místo Volary a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Pomník Ch. Havlata

Zastávka č.1  Kostel v Želnavě
Zastávka č.3  Kostel sv. KateřinyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!