Nenechte si ujít

Kostel sv Mikuláše v Rožmberku

Monti | 03. 11. 2011 | Přečteno 2878x |

Úvodem
Když se vysloví jméno městečka Rožmberk nad Vltavou, drtivé většině lidí se vybaví nádherný hrad, tyčící se nad meandrem Vltavy. Ale hrad není jedinou památkou ve městě. V podhradí je totiž mnoho dalších historických budov a mezi nimi se vyjímá stavba kostela svatého Mikuláše. Pokud se do Rožmberka vypravíte, nezapomeňte se zastavit i u této další dominanty obce.

Přístup ke stavbě je velmi jednoduchý. Stačí se zastravit na zdejším náměstíčku, odkud je to ke kostelu jen několik málo desítek metrů.

Historie
Jak psal vážený František Schusser, historii kostela v Rožmberku můžeme heldat již v polovině 12. století, písemně zmíněn je však kostel až ve druhé polovině století 13. Podoba kostela, tak jak jí známe z dnešních dnů, vznikla až na konci 15. století.

Kostel byl po husitských dobách v "péči" kněží pod obojí. Až v roce 1664 je znovu vysvěcen vyšebrodským opatem Jiřím Windschuhem. Jedna pikantnost z té doby - již tehdy měl kostel kromě hlavního oltáře ještě 4 postranní a to oltář Panny Marie, svatého Václava, svatého Linharta a svatého Štěpána. V této podobě jsou zde až do roku 1900, kdy jsou nahrazeny oltáři v gotickém slohu (původní jsou ve slohu barokním).

Díky venkovním úpravám v roce 1881, kdy probíhaly především práce na fasádě, byla zničena drtivá většina kamenických značek. Také zmiňme, že nové varhany dostává rožmberský stánek Boží v roce 1893.


Z podhradí

Netradiční

Z pravého břehu

Oltář

Zobrazit místo Zvětšit mapu


Zastávka č.2  Hrad Rožmberk
Zastávka č.4  Jakobínka

Zastávka č.1  Kostel sv. Mikuláše
Zastávka č.3  Muzeum hrdelního soudnictvíTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!