Nenechte si ujít

Pomník Charlese Havlata

Monti | 28. 03. 2011 | Přečteno 3206x |

Vyrážíme
Pomník je snadno přístupný, jelikož leží u hlavního tahu z Volar na Lenoru - v tomto směru je vlevo u silnice 2.500 metrů od centra Volar. U pomníčku je dostatek místa pro zaparkování několika automobilů.

Charles Havlat
Charles Havlat padl dne 7. 5. 1945 právě v místech, kde dnes stojí pomník. 2. a 3. četa průzkumné roty 803. protitankového praporu vyrazily na průzkum. Obě čety, kterým velel poručík Donald T. Warren, byly napadeny těsně před osmou hodinou ranní 11. pancéřovou divizí SS. Charles Havlat byl mrtev na místě po zásahu pancéřovou pěstí, zraněni těžce i lehce byli další 4 muži posádky. Tato přestřelka utichla pouhých deset minut před nabytím Remešské dohody, která stanovila ukončení bojů na evropských bojištích na 8.30.

Příjmení padlého svobodníka(narozen 10. 11. 1910) napovídá, že jeho prarodiče pocházeli z naší vlasti, přesněji z Moravy z okolí Osové Bítýšky. Války se učastnili i bratři Carlese - Rudolph a Adolph. Charles byl pohřben ve francouzském Saint - Avoldu v hrobě pod čílsem 75.

Postavit pomník padlému vojákovi (slavnostně odhalený 4. 5. 2002) vzešel od Radima Košíčka z Vlachova Březí a Militar Car Clubu z Plzně. O realizaci této vzpomínky se zasloužilo město Volary. Veškeré informace jsou čerpány z instalované informační tabule u pomníku.


Památník a informace

V detailu

Panter ve znaku

Zobrazit místo Volary a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Pomník Charlese Havlata

Zastávka č.1  Kostel svatého Jakuba ApoštolaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!