Nenechte si ujít

Pomník Králi Šumavy

Monti | 03. 03. 2011 | Přečteno 4354x |

Kudy k pomníku
Pomník je velmi odbře přístupný ze silnice směrem od Kvildy na Borová Lada u osady Františkov. K pomníku se návštěvníci dostanou po malém mostku přes Černý potok (Teplou Vltavu). Po louce se poté musí ujít jen několik málo desítek metrů a na okraji lesa je již pak vidět pomník Králi - Králům Šumavy.

Kdo byl Král Šumavy
Jistě mnozí z nás znají film Karla Kachyní z roku 1959,který vypráví o hrdinných strážcích hranic a bezohledném převaděči, který neváhá použít zbraně při své nelegální činnosti.

Ve skutečnosti bylo převaděčů několik. Nejvíce se ukazuje na život Franze Nowotného, rodáka ze šumavských Starých Hutí, který byl po válce odsunut do Německa. Nicméně to nezabránilo jeho cestám zpět do bývalé vlasti. Ten si přivydělával jako převaděč již v předválečných časech a jak uvádí server sumavanet.cz, byla jeho trasa evidována v análech StB jako kanál 54.

Dalšího pravého Krále Šumavy odhalil zpravodajský server idnes.cz společně s historiky. Dle nich se jmenoval Josef Hasil, který dlouhá léta žil v Kanadě.

Ať tak či onak, zastávka u pomníčku je příjemné zpestření při pobytu na Šumavě - dnes již svobodném kousku naší vlasti.

Pomník
Pomník je vyhotoven tak, že do kamene je usazena pamětní deska, která vzpomíná na lidi z obou stran hranic a samozřejmě nezapomíná na děkovný projev k těm, kteří pomáhali převádět svobodomyslné občany do Německa. Pomník stojí právě na trase již zmiňovaného kanálu 54. Slavnostní odhalení se konalo 19. 6. 2004.


Ukazatel

Na Černém potoku

Detail

Trasa

Šišky z úcty

Za každého počasí

Zobrazit místo Františkov a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Památník na Františkově

Zastávka č.1  Pivní hrnecTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!