Oblíbené vrcholy

Oblík

Monti | 15. 02. 2011 | Přečteno 3875x |

Přístup
Přístup na vrchol Oblíku je možný z mnoha míst. Za všechny jmenujme trasu z Modravy po červené na Javoří pilu a odtud pak po modré. Nebo od Velkého Boru po modré, od Prášil přes Prášilské jezero, Poledník ( po značkách v pořadí červená, zelená a modrá). My jsme absolvovali trasu od Mechova u Srní .

Okolí a zajímavosti
Poledník a Prášilské jezero jsme již zmiňovali. Nedaleko hory leží také Tříjezerní slať a nádherný Roklanský potok. Severovýchodně pod vrcholem probíhá Vchynicko - Tetovský kanál u kterého nalezneme i Hauswaldskou kapli a NS Okolo Kostelního vrchu... Místní Oblíku říkají i Pařezák, jak uvádí Wikipedie.

Vrcholek a výhledy
Výhled je nejlepší z vrcholového skalního útvaru. Rozhlížet se můžeme do všech světových stran. Za všechny uzřené dominanty jmenujme Luzný s Velkou Mokrůvkou, Poledník, Spálený u Srní, hřebeny nad údolím Vydry...

Rozhed je ničím nerušený, tedy převážně ten na severovýchod. Ale tento stav není trvalý! Hřbet hory je totiž obnažen díky kůrovci a větrným kalamitám. Na holinách však již roste nový porost, který za několik let může výhledy z Oblíku značně omezit, proto je na krásný Oblík potřeba vyrazit co nejdříve!


Od Srní

V detailu

Na vrcholku

Poledník

Oblíbený Oblík

Zobrazit místo Kvilda a okolí na větší mapě


Zastávka č.6  Poledník
Zastávka č.21  Odbočka u kanálu
Zastávka č.23  Vaňkova cesta - rozcestí
Zastávka č.25  Oblík
Červená trasa  Trasa Gruberg - Poledník

Zastávka č.3  Prášilské jezero
Zastávka č.20  Parkoviště Mechov
Zastávka č.22  Zelenohorské chalupy
Zastávka č.24  Za Oblíkem
Fialová trasa  Trasa Mechov - OblíkTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!