Region a Ostatní

Ničivá síla blesku

Monti | 22. 05. 2010 | Přečteno 1811x |

Před nějakým časem jsme formou několika fotografií informovali o blesku, který zničil statný strom u hřbitova v Horní Plané. Tehdy po sobě zanechal blesk standadrní výjev, který zná mnoho z nás - tedy poškozený, rozlomený kmen. Včera jsme přišli na místo, kde bouřka řádila o předvelikonočním víkendu. Výjev u Studánek nedaleko hranic s Rakouskem je však zcela jiný.

Rozlámán Obrovská

Na místě, kde k zásahu došlo, jsou rozmtány třísky až do šedesátimetrové vzdálenosti od pahýlů dvou smrků, které byly zasaženy zřejmě 2. května při bouřce, která se prohnala nad Vyšším Brodem i Lipenskem. Ostatně zkáza byla objevena již 6. května jedním dlouholetým lesníkem z Vyšebrodska.

Vše, co stojí v cestě Téměř třicet metrů

I onen zkušený lesní pracovník přiznává, že něco podobného nikdy před tím neviděl. Tak například 30 metrů od stromů jsme nalezli 2,5 metru dlouhou třísku, jejíž váhu jsme odhadli na 35 kilogramů. Nejvzdálenější, zhruba dvoukilový odštěpek jsme objevili 60 metrů od zničených stromů. Zmínit se musím i o několika rýhách po blescích. Klikaté čáru je možno pozorovat od kořenů pahýlů až do vzdálenosi 25 metrů. Navíc blesky procházející půdou, ničily vše, co jim stálo v cestě. Tento pozoruhodný přírodní úkaz si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!