OS LIPEN

Výlet na Stožec

Palmic | 24. 04. 2010 | Přečteno 1965x |

V sobotu 24. 4. 2010 v 08,30 hodin místního času odjela asi 30 ti členná skupina převážně místních lidiček na naučně-poznávací výlet do Stožce. Po zaparkování autobusu na parkovišti před restaurací "U PSTRUHA" děti dostaly zápisníčky a tužky, aby si mohli dělat poznámky z cesty, neboť na konci putování je čekal testík.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Vyrážíme vstříc dobrodružstvím

Poté začalo naše putování s jasným cílem – Stožecká kaple . Naše první zastávka byla v Geoparku Stožec, kde jsme měli možnost seznámit se s horninami Šumavy. Jsou zde vzorky hornin s popiskem o jakou horninu se jedná a z jakého místa Šumavy pochází. Zde si děti zapsali první poznámky do sešítků a pokračovalo se dál.

Naše cesta vedla po asfaltové lesní cestě, až k lávce přes Studenou Vltavu, kde byl učiněn další zápis do sešítků. Až potud bylo naše putování bez útrap, ale po přechodu lávky jsme se ocitli v lesním terénu vedoucím do slušného svahu. Ale pro nás Šumaváky přeci není žádný kopeček nepřekonatelný a tak jsme v plné síle dosáhli vrcholku a ocitli se opět na lesní cestě. Po této jsme se vydali vlevo k určenému cíli.

Netrvalo dlouho a ocitli jsme se na turistickém odpočívadle pod Stožeckou skálou. Zde jsme usedli k malému odpočinku, děti udělali další zápis do sešítků, který byl o zvěři zde žijící, a pokračovali jsme k cíli naší cesty. Po namáhavém výstupu jsme se dostali do výšky 967 mnm, kde stojí Stožecká kaple. Zde všichni znaveni usedli, aby se občerstvili, zapsali poznámku do zápisníku a hlavně si prohlédli dokonalé dílo našich předchůdců.

Chvíle pro svačinku Cvičení je radost Účastnice Míša

Ti zdatnější se ještě vydali na blízkou Stožeckou skálu do výšky 974 mnm odkud je nádherný výhled do krajiny. Načerpali jsme do lahví zázračnou vodu ze studánky u kaple a vydali se na cestu zpět k autobusu.

Tato cesta již vedla jen po lesních cestách a po zhruba 1,5 hodině jsme všichni dorazili k autobusu. Ještě před tím, než jsme se vydali na cestu zpět do Lipna tak jsme se občerstvili v místní restauraci "U PSTRUHA". Poté již se náš autobus vydal do naší obce, kde jsme na místním fotbalovém hřišti všichni opekli buřtíky, napsal se testík, rozdali se pamětní listy, medaile a volné vstupenky na bobovou dráhu a příjemně poklábosilo u ohně.

Tímto bych chtěl poděkovat Janu Papajovi z Lipno Online za zorganizování celého výletu, všem sponzorům, díky nimž jsme mohli tento výlet uskutečnit a všem zúčastněným za hladký průběh akce.

Nesmím zapomenout pochválit i paní Hronovou, Neubauerovou, Vongrejovou, Fencovou a pana Schussera, kteří s námi též absolvovali vcelku náročnou cestu za poznáním tohoto krásného koutu Šumavy.

Náše expedice Výhledy ze skály Mladý pozorovatel Luďa

Sponzoři akce:Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!