Bruslařské dráhy

Bruslařská dráha Magistrála Lipno Frymburk

Monti | 15. 01. 2010 | Přečteno 4741x |

Úvodem
Po rozehřátí na dvou Ostrovních okruzích přichází na řadu ten pravý skvost bruslení na lipenské přehradní nádrži - Magistrála Lipno - Frymburk. Na trase dlouhé 7,9 km (bez záruky - měřeno satelitním trasovačem) si protáhne bruslař svaly a u toho uzří ještě kus lipenského kraje z ledové perspektivy. Tento pohled je velmi specifický, jelikož si při troše fantazie každý z nás může představit, jaký obrázek krajiny se naskytl našim předkům v dobách, kdy v těchto místech ještě nebyla matka našich řek krocena přehradním tělesem.

Za všechny jmenujme ten obraz, který se naskytne po vyjetí za ostrý zub břehu na Kobylnici a pár desítkách ubruslených metrů - v zorném poli kostel sv. Bartoloměje ve Frymburku a farní kostel sv. Filipa a Jakuba v Přední Výtoni (jistě, toto je možné spatřit i v létě při plutí na čemkoliv, ale když není pevná "půda" pod nohou, nemá to ty grády).

Základní informace
Magistrála má tři hlavní nástupiště - Marina v Lipně nad Vltavou, pláž v Přední Výtoni a převoz ve Frymburku. Od Mariny vede trasa kolem autokempu Modřín, dále se mine Loděnice a sportovní hala na Kobylnici. Dobruslí se až ke zmiňovanému zlomu břehu v dalším autokempu. Poté se před bruslařem otevírá prostranství, kdy po levé ruce vidí obec Přední Výtoň. Dobruslí se až ke křížení Magistrály s odbočkou na nástupiště ve zmiňované obci. Ke břehům Výtoně doporučuji zabruslit každému, pohled na obec ze zamrzlé hladiny je krásný.

Již z této odbočky je vidět Frymburk. Ještě než k němu Magistrála dorazí, protáhne se kolem obřích betonových kostek, které sloužily společně s řetězy při napouštění jezera coby lapače plovoucího nepořádku. Po pravé straně se hrdě tyčí Svatá Marta, po levé zase můžeme vidět novou moderní budovu zapuštěnou ve stráni, nedaleko frýdavské skalky či převozu. To nás však již vítá městys Frymburk...


Uvítání Přezouvárna Kostka Přední Výtoň Nejen brusle Jan Staněk Nejen na bruslích
Bruslařské drány 2010 na větší mapě


Zastávka č.2  Nástupiště Loděnice
Modrá trasa  Trasa krátkého Ostrovního okr.
Zastávka č.4  Křížení u Loděnice
Zastávka č.6  Odbočka ke sport. hale
Zastávka č.8  Nástupiště Přední Výtoň
Zastávka č.10  Nástupiště a občer. Frymburk
Zastávka č.11  Vstup na Tajvan. osmičku
Zastávka č.13  Výhled na Tajvan
Fialová trasa  Spojka Hornopl. okruh - osmička

Zastávka č.1  Nástupiště Marina
Zastávka č.3  Občerstvení na Loděnici
Červená trasa  Trasa dlouhého Ostrovního okr.
Zastávka č.5  Křížení u otrůvku
Zastávka č.7  Odbočka k Přední Výtoni
Zastávka č.9  U betonových kostek
Žlutá trasa  Magistrála Lipno - Frymburk
Zastávka č.12  Křížení na osmičce
Oranžová trasa  Hornoplánský okruh
Zelená trasa  Tajvanská osmičkaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!