Nenechte si ujít

Křížová cesta na Maria Rast

Monti | 18. 11. 2009 | Přečteno 3491x |

Úvodem:
Na svahu Martínkovského vrchu je poutní místo Maria Rast a k němu se můžeme dostat mimo jiné po křížové cestě.

Vyrážíme:
Na křížovou cestu se dostaneme z náměstí od infocentra po zelené značce. Vyrazíme do horní části náměstí, před školou po naší pravé ruce se vydáme vpravo, dále rovně, druhou ulici vlevo vzhůru, na křížení vpravo stále vzhůru až dojdeme na jakési parkoviště, které je situováno do kruhu a pak již jen stoupáme až k prvnímu zastavení na křížové cestě.

Křížová cesta:
Křížová cesta na Maria Rast am Stein byla vybudována v roce 1898, tedy deset let po vysvěcení jmenované kaple. Na cestě je 14 zastavení, které jsou osazeny litinovými obrazy a popisky v angličtině!. Pod Maria Rast je také Boží hrob. Cesta vede zprvu po louce nad vyšším Brodem, poté se ztrácí v lese a tento satv trvá až ke kapli. Zejména lesní úsek je strmějšího charakteru, ale jinak není cesta o délce 1,16 km zvláště náročná. Navíc po celé trase je několik laviček k odpočinutí. Vysvěcení cesty se konalo 27. března roku 1898.

Zajímavosti:
Pokud se u prvního zastavení pootočíte vpravo a popojdete po louce na okraj svahu - zhruba 100 metrů - dostane se Vám nádherného výhledu na město Vyšší Brod.

Na konci trasy, u Božího hrobu si všimněte také ruiny. Jedná se o zbořeninu bývalého hostince Alexe Peckla, kde se točilo klášterní pivo. Přítomnost takovéhoto zařízení dokazuje, že okolí Maria Rast bylo dříve hojně navštěvováno a oblíbeno.


První zastavení

Druhé zastavení

Boží muka

Odpočinek

Maria Rast
Zobrazit místo Vyšší Brod a okolí na větší mapě


Červená trasa  Křížová cesta

Zastávka č.3  Maria Rast am Stein
Zelená trasa  Přístup od infocentraTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!