Naučné stezky

Opatská stezka I

Monti | 19. 10. 2009 | Přečteno 3387x |

Vyrážíme:
Opatská stezka I. je nenáročnou procházkou po okolí vyšebrodského kláštera, na které budeme seznámeni se životem v těchto končinách za dob, které jsou již dávno historií.

Stezka začíná nad klášterem a k jejímu začátku se dostaneme z hlavní cesty nebo od hlavního parkoviště u místního penzionu. Projdeme kolem brány kláštera a budeme pokračovat stále vzhůru, mineme vysoký komín, kde hnízdí pravidelně čápi a po několika desítkách metrů již stojíme na začátku naučné stezky.

Zastávka č.1
Přijdeme k první informační tabuli, kde se dozvíme cosi o potoku Menší Vltavice a Opatském kanále, kterým se přivádí do kláštera užitková voda.

Odtud se vydáme přes lávku u stavidla a tím se dostaneme na pravý břeh kanálu, kolem kterého vede lesní pěšina v nenáročném terénu.

Zastávka č.2
Ujdeme zhruba třista metrů a již stojíme u druhé tabule, která nám ukáže a popíše lesní chrámoví, tedy starý porost, který se nachází u kanálu a hlavně pod pěšinou v udolíčku, kudy protéká Menší Vltavice.

Nadále pokračujeme po pěšině a jsme velmi pozorní, protože zde hrozí pády starých stromů. Dojdeme až do míst, kde začíná Opatský kanál. Přejdeme ho a vystoupáme krátký úsek po pěšině poseté kořeny stromů, poté krátce po rovince a dále pak klesáním až k další zastávce.

Zastávka č.3
Třetí zastavení se nachází již na břehu Menší Vltavice a popisuje nám život a práci kameníků okolo kláštera. Popojdeme-li kousek za informační tabulku směrem blíž k potoku, uvidíme odkryté kamenné koryto.

Vyrážíme dál proti proudu. Mineme uměle vytvořené minijezírko na potoku. Dále začne cesta mírně stoupat. Pokračujeme po pěšině, mineme lavičku a po chvíli se dostaneme na křížení dvou vyšlapaných tras a to tak, že jedna začíná stoupat nad tou, po které jsme přišli. Toto místo si dobře zapamatujeme, protože při putování za poslední informační tabulí využijeme právě tuto horní pěšinu.

Nyní se ale ubíráme stále rovně, až dojdeme na další křížení. Doprava se jde k místní studánce (označeno dřevěnou tabulkou), vlevo vidíme mostek, po kterém se budeme vracet. Nyní ale pokračujeme stále rovně, mineme místní oplocenou budovu vodního zdroje, ujdeme dalších pár desítek metrů a jsme před dalším zastavením.

Zastávka č.4
Další zastávkou jsou vodopády Sv. Wolfganga. Informační tabule je však na pravém břehu Vltavice, na který se dostaneme po dřevěné lávce se zábradlím. Zde jsou nádherné lesní scenérie, kde mezi kmeny stromů odpočívá tu malý a tu zas pěkně velký kámen...

Pokračujeme lesní pěšinou, nyní již po proudu a po pravém břehu. V mírném stoupání dojdeme až ke zpevněné cestě. Pokračujeme po ní (již v klesání), až se nám po naší levé ruce začnou objevovat stavení. Nejprve je to novostavba a za ní, respektive pod ní jsou to nádherné budovy starého hamru. Za stálého klesání dojdeme k další zastávce.

Zastávka č.5
Páté zastavení je u zdi bývalého městského lomu. Tato zeď je zapuštěna do přilehlého svahu. Tento lom fungoval od roku 1867 až do druhé poloviny 20. století.

Za další zastávkou to nemáme daleko. Je vzdálena jen několik desítek metrů od lomu. Otočíme se, opustíme zpevněnou cestu a vydáme se směrem k potoku a již zmiňovanému mostku.

Zastávka č.6
Předposlední zastavení pojednává právě o zdejším hamru, který má od roku 1772 číslo popisné 109.

Přejdeme most, dostaneme se až na křížení, kde se ona cesta zvedá nad tou, po které jsme šli k vodopádům. Vydáme se tedy vlevo a vystoupáme k poslední zastávce nenáročné Opatské stezky.

Zastávka č.7
Poslední zastavení je u klášterního vodovodu, který pochází z počátku 20. století. Nedaleko poslední informační tabule je zařízení na jediném místě po celé jeho délce vidět v nadzemní části (odkryt je zhruba metrový úsek betonových tvarovek, kterými vodovod vede).

Poté nám zbývá již zdolat poslední úsek dnešní poznávací procházky. Vyjdeme nad klášterem na kamenitou cestu. Před námi je solidní výhled na Kraví horu u Hrudkova. Sejdeme dolů ke klášteru a tím naše putování po Opatské stezce s pořadovým číslem 1 máme za sebou...


Opatský kanál

Kolem kanálu

Starý les

U kanálu

Odklon

Kameníci v Hamru

Jezírko

Vodopády

Stezka

Starý Hamr

Lom

Cesta zpět


Výškový profil Opatské stezky I


Zobrazit místo Vyšší Brod a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Studánka

Zastávka č.1  Poštovní Muzeum
Žlutá plocha  Trasa stezkyTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!