Šumava

Plavební sezóna 2009 ve svém závěru

Monti | 08. 09. 2009 | Přečteno 1679x |

Již jen dvakrát poplují letos polena Schwarzenberským plavebním kanálem. Nejdříve to bude v sobotu 12. září 2009 nedaleko bavorských hranic, plavební sezóna skončí o týden později, tedy 19. září 2009, o 44 kilometrů dál - v oblasti křížení s hraničním potokem Ježová / Iglbach.

U pomníku Pamětní deska

Plavební ředitel Hynek Hladík provedl týden před předposlední letošní ukázkou plavení dříví kontrolu plavebního kanálu u potoka Světlá voda nedaleko bavorských hranic. Voda zbarvená tmavě horskou rašelinou v potoce Světlá voda proudí u Rosenauerova pomníku i do Schwarzenberského plavebního kanálu, aby tekla k 1,8 kilometru vzdálenému Stockému (Ježovému) potoku.

Zjistil, že nic nebrání tomu, aby plavení dříví proběhlo tak, jak bylo naplánováno. Proto vydal v neděli 6. září 2009 v časných hodinách ranních desátý letošní plavební rozkaz:

Plavební rozkaz č.10/2009 k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 12. září 2009 nedaleko bavorských hranic.
Plavbu nařizuji provést od od potoka Světlá voda po Stocký (Ježový) potok. Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Už to pluje Rutinér

K plavebnímu kanálu nedaleko bavorských hranic se lze na kole či pěšky dostat buď ze Stožce - dále od restaurace Pstruh po asfaltové silničce do Nového Údolí, zde se vydejte po červené turistické značce směrem na Třístoličník až narazíte na plavební kanál, nebo ze sousedního Německa od parkoviště před hraničním přechodem Stožec / Haidmühle. Z Nového Údolí se pak dáte vpravo také po asfaltové lesní cestě k plavebnímu kanálu pod Třístoličníkem. Cyklisté mohou přijet i podél plavebního kanálu z Jeleních Vrchů.

Ještě před vhozením polen do plavebního kanálu položí diváci i plavci kytičku vřesu se stuhami ve schwarzenberských barvách k pamětní desce staviteli Schwarzenberského plavebního kanálu na Rosenauerově pomníku na úplném začátku Schwarzenberského plavebního kanálu.

Plavebních háků bude připraveno dost, takže z mnohých těch, kteří přijdou původně jako diváci, nakonec budou plavci. Voda z potoka Světlá voda ponese pak polena Schwarzenberským plavebním kanálem ke Stockému (Ježovému) potoku.

Závěr plavební sezóny bude v sobotu 19. září 2009 zhruba 42 kilometrů od Stockého (Ježového) potoka - u potoka Ježová / Iglbach na česko-rakouských hranicích, od kterého teče voda plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí k potoku Světlá / Zwettlbach.

Skulptura Ježová

Ukázky plavení dříví jsou součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho nositelem je folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Projekt je spolufinancován z prostředků Jihočeského kraje, obce Nová Pec, města Prachatice. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky. Vedle toho přispěje celá řada sponzorů a partnerů.Autor: Ing. Hynek Hladík
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!