Výlety

Výlet 06 - Za tajemstvím jedněch Vánoc

Monti | 30. 04. 2009 | Přečteno 2571x |

Základní informace

Pěšky Na běžkách, bobech, saních
Po zelené Po černé
Česká Republika

Vyrážíme:
Vyrazit na tento nenáročný výlet je nejlépe z parkoviště u bývalé osady Zhůří. Toto parkoviště se nachází u silnice z Horské Kvildy na Svojše. Na něm nalezneme i informační tabuli Správy NPŠ, na které je (turisty) doplněna i poloha památníku.

Parkoviště u Zhůří - 1150 m.n.m.
Stojíme čelem k silnici a zády k parkovišti. Vydáme se vlevo po hlavním tahu z Horské Kvildy směrem ku Svojším. Mineme křížení této silnice s komunikací vedoucí ke Zhůří a zdoláme ještě zhruba dvěstě metrů a až poté zahneme doprava a pokračujeme po zelené značce vedoucí v těchto místech polní pěšinou.

Postupujeme loukou a když se otočíme k jihozápadu, můžeme již pozorovat nádherná panoramata hraničních vrcholků včele s Polednou horou. Po chvíli se napojíme na asfaltovou cestu a pokračujeme směrem doleva ještě několik desítek metrů a už se ocitáme u dalšího bodu našeho putování.

U Věže - 1174 m.n.m.
Místo zvané U Věže je jen záchytným orientačním bodem a křižovatkou pro různé turistické cíle. My si vyberem ten směr, který ukazuje stometrovou trasu k Vyhlídce U Věže. Tato část našeho výletu vede stále po asfaltové cestě.

Vyhlídka U Věže - 1177 m.n.m.
Vyhlídka U Věže je místo, kde se již zmiňovaný pohled na hraniční panorama Šumavy ještě umocňuje. Stávala zde strážní věž, která hlídala zlatou stezku. Doby Zlaté stezky jsou však již nenávratně pryč a my se tak můžeme přesunout k tabulkám, které se nacházejí po levé straně cesty (po směru našeho putování). Tyto informační tabulky nám popisují vrcholky, které můžeme z tohoto místa vidět. Jsou to například Antýgl, Blatný vrch, Lišák , Velký Roklan, Malý Roklan, Oblík a námi milovaná Poledná hora s rozhlednou Poledník.

Pro unavené turisty je u vyhlídky připraveno odpočívadlo v podobě dřevěného stolku z lavicemi. Odtud se pak vydáme zpět na zelenou značku. Nemusíme se však vracet k výchozímu bodu U věže. Vyrazíme doprava (opět bráno po směru našeho putování) a překročíme úzký pás luk a smíšeného porostu. Poté jsme již zpátky na polní pěšině a zelené značce.

Odbočka ze značené trasy - 1100 m.n.m.
Nyní nás čeká zhruba kilometrové mírné klesání směrem k Flusárně či Kozímu Hřbetu. Cesta vede pěšinou lemovanou listnáči. V druhé polovině tohoto úseku začínáme klesat ve zřetelnějším úhlu. Poté máme již možnost vidět odbočku vpravo, která je značena černou turistickou značkou.

Památník - 1082 m.n.m.
Od opuštění zelené turistické trasy k cíli našeho putování, tedy památníku, musíme zdolat zhruba 400 metrů. Tato trasa vede v mírném klesání většinou listnatým porostem. Po celou dobu jsme naváděni značením v podobě čtvercových terčíků, na kterých je znázorněno letadlo (viz fotogalerie k výletu). Po dvou třetinách tohoto čtyřsetmetrového úseku přejdeme malý palouk a poté stojíme již na okraji smíšeného lesa na úbočí Huťské hory. Zde již vidíme první tabulku, na které si můžeme přečíst z kopie novinového výstřižku, co se psalo o leteckém neštěstí v té době. Uhybáme vpravo a po několika stech metrech jsme u cíle.

Pomník je kamenný a i u něj si můžeme počít z clekem tří novinových zpráv. U patky pomníku je dodnes několik kovových trosek z letadla. Nechybí ani věnce a jiné květiny, tak pokud se vydáme na putování za tajemstvím jedněch Vánoc, můžeme i my donést pietní květinu třem obětem této letecké tragédie...


Na startu

První úsek

Podzimní partie

Vyhlídka

Panorama

Odbočka

Nezabloudíte

PomníkZastávka č.9  U věže
Zastávka č.11  Památník leteckého neštěstí

Zastávka č.8  Parkoviště Zhůří
Zastávka č.10  Vyhlídka
Modrá trasa  Trasa Zhůří - památníkTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!