Nenechte si ujít

Zřícenina hradu Hus

Monti | 16. 02. 2009 | Přečteno 2769x |

Úvodem
Krátkým výletem na zříceninu hrádku Hus si můžete zpříjemnit nejedno odpoledne. Zbytky hradu se nachází v nadmořské výšce 735 metrů na hřebenu svahu Panského vrchu. Výlet není nijak náročný a proto je vhodný i pro rodiny s dětmi. U zříceniny je však nutné dbát zvýšené opatrnosti díky povaze terénu v dané lokalitě. Navíc vyhlídka na říčku Blanici od zříceniny Vám jistě utkví v paměti.

Vyrážíme
Nejpohodlnější přístup ke zřícenině je z parkoviště u bývalé usedlosti Cudrovice (775 m.n.m.). Odtud se vydáme po modré turistické trase na zhruba pátnáctisetmetrovou trasu (zdroje na ukazatelích uvádějí trasu dlouhou 1 km), která ze tří čtvrtin klesá směrem k říčce Blanici a po jejím překročení stoupá až do nadmořské výšky 735 metrů, kde se nachází nejvýše položené zbytky hradu. Zpočátku vede trasa po lesní trase, před Blanicí se jde již po lesní pěšině.

Hrad Hus
Místo, kde stojí zbytky hradu Hus, bylo dříve díky zlaté stezce strategické. Do roku 1341 zde stávala jen strážní věž, poté byl na jejím místě vybudován bratry z Janovic gotický hrad. Stavba byla dříve rozdělena příkopem, který je dodnes patrný.

Nejslavnější a zároveň nejsmutnější kapitolu dějin hradu odstartovalo nastěhování loupeživého zbojníka - rytíře Habarta Maršíka z Lopaty (1400). Více jak čtyři desítky let budil hrůzu ve zdejším kraji, než ho z hradu vyhnala přitáhnuvší vojska. Pokřivený Habart se údajně z trestu vykoupil, nicméně za něho byl trestán právě zdejší hrádek. Ten byl vypálen a pobořen. Nikdy poté již nebyl obnoven. Dodnes se vedle zmiňovaného příkopu dochovala zeď paláce a zbytky hradeb.

Odbočka

Most přes Blanici

Na svahu

Blanice

Pozůstatek

Nebezpečné ruiny


Zastávka č.3  Zřícenina Hus
Modrá trasa  Trasa parkoviště - zřícenina

Zastávka č.2  Parkoviště
Zastávka č.4  Lávka přes BlaniciTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!