Články

Místo, kde jsou děti šťastné

Monti | 01. 02. 2009 | Přečteno 2601x |

Úvodní text
Lipno nad Vltavou je bezkonkurenčně nejrychleji se rozvíjející obec na břehu lipenské nádrže. Mnohdy se až člověk diví, co všechno může vyrůst uprostřed přírody. Čas od času se ovšem najde i zcela nekomerční přírůstek do velké rodiny novostaveb a zařízení a to je potom na tom světě o trochu veseleji. Jako například při výstavbě nového dětského hřiště ve staré obci...


Úvodem:
Na úvod si musíme říci, že výstavba dětského hřiště ve staré části obce byla takřka nevyhnutelná. Z větší části totiž přestal fungovat dětský plácek před zrekonstruovaným domem č. p. 1 a hřiště u bývalého letního kina využívané místní školou ustoupilo výstavbě domků pro seniory. Bylo tedy jasné, že je potřeba tyto ztráty místním dětem kompenzovat.

A přišel nápad
Z dané situace logicky vyplývá, že iniciativy při výstavbě nového hřiště se chopila právě místní Základní a mateřská škola. Místo pro nové hřiště bylo vybráno záhy. Hned pod budovou školy se nachází málo využívaná zahrada, dříve sloužící místním zahrádkářům. Obec ho poskytla bez sebemenších problémů a tak se mohlo začít s realizací projektu

Práce začínají
V první polovině dubna roku 2008 je počasí vhodné pro započetí terénních úprav a tak 10. 03. vjíždí na pozemek první stroje a začínají rovnat terén. Práce provádí místní firma JS Transit. Je stržena původní svrchní vrstva, kterou do té doby tvoří dlouho neobdělávané záhony a je odstraněn i starý rezavý plot, který obepíná celý obvod pozemku. Tyto úpravy jsou hotovy hned následující den. Poté se práce díky zhoršenému počasí na nějaký čas zastaví.

Tomovy parky dodávají
Ještě před začátkem budování hřiště se musí najít vhodný dodavatel prvků, který je na místo taktéž instaluje. Volba padá na zkušenou firmu Tomovy Parky s.r.o. se sídlem v Turnově. Za firmu mluví silné reference. Například jen v roce 2006 zhotovovala parky ve dvou ZOO, v liberecké a brněnské, dále pak v obci Smečno a městech Terezín, Litvínov či Sázava. Celkové náklady na dodávky parků do těchto a dalších měst v roce 2006 se blížily ku 4 miliónům, což již dává lipenským ivestorům slušné záruky kvality.

Použitý materiál a kotvení prvků
Dětská hřiště vyžadují, aby byly prvky jednak z nezávadného materiálu a aby byly dobře ukotveny. Výše zmińovaná firma splňuje i tyto podmínky a nabízí materiály těchto druhů:
  • Dřevo - nosné a stabilizační prvky sestav z akátového dřeva, doplňující konstrukční díly (plošiny, stříšky, atd.) z dřeva dubového , jehož vynikající konstrukční vlastnosti jsou obecně známé.
  • Kovy - veškeré kovové spojovací materiály splňují normy ČSN, DIN a TÜV. Ostatní kovové komponenty jsou opatřeny antikorozní úpravou (pokud nebudou přímo z nerezového materiálu), tato úprava se provádí například žárovým zinkováním.
  • Sítě - firma používá pro své parky sítě švédské firmy Polyfix. Její výrobky jsou dodávány z nového polypropylenového materiálu, který je uvnitř vyztužen ocelovým jádrem. Tyto sítě jsou odolné vůči vandalismu a i jejich celková životnost je daleko delší než u konkurenčních výrobků.
  • Barvy - povrchové nátěry se provádějí barvou TOMDECOR. Tato lazura byla vyvinuta speciálně pro firmu Tomovy parky. Při její výrobě se dbalo na vlastnosti akátového dřeva. Byla brána v potaz i větší zátěž při užívání jednotlivých prvků a tak se vyvinul nátěr odolnější vůči opotřebování a klimatickým vlivům
  • Gumové povrchy - pryžový recyklát je hlavním stavebním kamenem pryžových doplňků na hřišti. Splnění všech bezpečnostních norem je u těchto doplňků samozřejmostí.
Stojny jednotlivých prvků, které slouží na hřišti, jsou kotveny (zabetonovány) prodlouženou částí až pod úrovní dopadového materiálu a jsou impregnovány nátěrem PENETRAL.

Práce pokračují
Od druhé poloviny března je Lipno zasypáno novou sněhovou nadílkou, která se drží až do prvních dní dubna. V tu dobu jsou již uskladněny prvky pro hřiště na sousedním policejním dvoře. Samotné práce na výstavbě hřiště začínají až 17. dubna 2008. Již o 4 dny později stojí většina (75%) prvků na svém místě. O den později, tedy 22. dubna je hřiště zpřístupněno veřejnosti.

Později je ještě navezen štěrk na povrch hřiště, v letních měsících je instalován plot, včetně toho, který odděluje veřejné hřiště od hřiště pro mateřinku místní školy.

Peníze, dodělávky, využití
Celkové sumu na zhotovení hřiště Vám bohužel neprozradím, protože mám k dispozici pouze náklady na hrací prvky. Ty se vyšplhaly na 391.063,- Kč včetně DPH. Jak již bylo řečeno, bylo instalováno 75 procent hracích prvků. Ostatní budou dodány po nabytí dalších finančních prostředků (třeba formou sponzorských darů). Celý projekt financovala Obec Lipno nad Vltavou a místní základní škola, která do hřiště vložila prostředky našetřené v roce 2006 a převedené do investičního fondu školy.

Pro stoprocentní využití hřiště je nutné splnit hygienické normy na hřišti pro mateřskou školku. Jde hlavně o ono zatravnění plochy pro ní vyčleněné. Dalé by se měl dovézt písek do pískovišť, což jistě s povděkem odkývají naši nejmenší spoluobčané...

A na závěr si řekněme, že hřiště i přes veškeré své mouchy a nedodělávky plnilo (částečně) svůj účel již v roce 2008. Místní dítka vyrážela na časté výpravy k houpačkám, hrazdám či sluzavkám a nejednou zde byl spatřen i spokojený rodič, který na hřišti trávil chvíle oddechu spolu se svou ratolestí. A přesně k tomuto účelu má toto místo sloužit...


Za plotem

Podzim

Skotačení

Ne zcela hotové

Začíná se budovat

Základní úpravy hotovy

Práce stojí

Na hromádce

Začíná se pracovat

Úprava terénu napodruhé

Rychlá práce

Základ je hotov

Jeden z mnoha

Soustavy

Dávno hotové

Půdorys
Top Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!