Region a Ostatní

Kuriozita na hranici - najde se vysvětlení?

Monti | 04. 09. 2008 | Přečteno 2215x |
Státní hranice na Lipensku má jednu kuriozitu. Hraniční znak II/47 má sice v současnosti (duben 2008) z české strany správné označení velkým "C", ale pod ním prosvítají vytesaná písmena "TSH". V roce 2003 (srpen) ovšem "C" nebylo a písmena "TSH" byla černě obtažena (více uvnitř článku).

TSH na hraničním kameni TSH na hraničním kameni
Jinde na hranici s Rakouskem podobné označení neexistuje. Dokázal by někdo vysvětlit, co písmena "TSH" mohou znamenat? Vysvětlení, že jde o zkratku německého Tschechoslowakei nelze uplatnit. Znaky byly osazovány v létech 1920-1922 a z československé strany byla vytesána písmena "ČS". Během let 1938-1945 toto území spadalo pod Velkoněmeckou říši, tedy ne pod Protektorát Čechy a Morava. Po válce bylo obnoveno původní předválečné značení s tím, že někdy po r. 1950 byl z písmene Č odtesán háček a zůstalo "CS". Takové označení bylo až do prosince 1992. Nelze vyloučit, že při zániku ČSFR a po vzniku České republiky 1.1.1993 došlo při přeměřování hranice k obtažení písmen TSH černou barvou (viz snímek ze srpna 2003).

Pokud jde o přesnou lokalizaci - jedná se o hraniční znak II/47 (hraniční úsek II. - počítáno od Třístoličníku, pořadové číslo znaku 47). Kdo dojde z bývalých Kapliček po cestě k hranici k vrcholu Hvězdy 1012 m (též Hvězdná) a za ním se dá po lesní cestě (dobře se po ní běžkuje) přímo k nejbližšímu rakouskému větrníku (dnes už jich stojí 7, ale tenhle je první,nejstarší). Z cesty sejde do lesa a dá se k větrníku vzhůru tak narazí na hraniční pěšinu se znaky a podél nich směrem doleva (jako k bývalým Frantolům). TSH (II/47) je z dálky vidět, protože je přibetonován na skále a kolem nejsou žádné stromy. Od znaku se průběh hraniční čáry lomí dolů s kopce jakoby víc do Rakouska.

Autor: Pavel Mörtl
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!