Přední Výtoň

Plavební sezóna pokračuje

Monti | 07. 07. 2008 | Přečteno 1949x |
Na Schwarzenberském plavebním kanálu poplují v neděli 13. července letos poprvé o prázdninách polínka. Folklorní sdružení Libín-S Prachatice spolu se svými partnery, především s rakouským Tourismusverband Böhmerwald, připravili další ukázku plavení dříví u hraničního potoka Ježová / Iglbach.
Program bude zahájen již ve čtvrt na dvě (13:15), k potoku Ježová přijde kapela obcí Aigen a Schlägl z Horních Rakous (Musikkapelle Aigen-Schlägl), která bude hrát až do dvou.

Ve dvě to vypukne, plavební ředitel přečte plavební rozkaz, představí plavce - budou to muži oblečení do tradičního plaveckého oblečení z nedaleké rakouské obce Aigen. Před dvě stě lety chodili jihočeští plavci za prací k ústí řeky Grosse Mühl do Dunaje, dnes k Ježové chodí obvykle Franz, Gustl, Ewald či Johann, někteří s dřeváky na nohou, měchuřinou s tabákem, kterým nacpávají staré fajfky, za pasem, všichni na hlavě starý klobouk, v ruce plavební háky.

Jak se dostat na plavení dříví u hraničního potoka Ježová / Iglbach?

Od hráze Lipenské přehrady na plavení dříví autem - Přední Výtoň, zde vlevo směrem k hraničnímu přechodu Guglwald, po cca 3 km na křižovatce Spáleniště vpravo do Pasečné. V Pasečné přímo (tedy ne vpravo na Svatý Tomáš), po úzké nekvalitní asfaltové silničce přes bývalé osady Rychnůvek, Jasánky, Otov na křižovatku v bývalé osadě Růžový Vrch zvanou u Korandy. Zde zaparkujte, dále se vydejte na kole či pěšky podél Schwarzenberského plavebního kanálu po modré turistické značce k hraničnímu přechodu Ježová / Iglbach (1,8 km). Autem po rakouském území: Přední Výtoň, zde vlevo směrem k hraničnímu přechodu Guglwald, za přechodem vpravo na Haslasch přes Afiesl, St.Stefan im Walde. V Haslachu jeďte nejprve směrem na Rohrbach, pod sjezdem z kopce vpravo na Aigen / Schlägl. Ve Schläglu vpravo na hlavní silnici, po cca 100 m znovu vpravo do Aigenu. V Aigenu na náměstí vpravo na Diendorf, Haagerhof. Po prudkém stoupání zaparkujte proti hotelu Haagerhof.. Dále se vydejte pěšky, od okraje lesa sledujte turistickou značku, resp. červeno-bílo-červenou (Waldsteig) až k hraničnímu přechodu Iglbach / Ježová (cca 3,5 km).

Od Horní Plané na plavení dříví u Ježové autem a na kole - Přívozem do Bližší Lhoty. Za přívozem vlevo do Přední Zvonkové, zde přímo do Zadní Zvonkové, zde přímo k hraničnímu přechodu Zvonková – Schöneben. Cca 300 m za přechodem vlevo po úzké asfaltové silnici. Po ní dojedete do osady Sonnenwald. Zaparkujte v blízkosti hospody Zum blauen Hirsch. Dále pokračujte na kole či pěšky. Zvonková / Schöneben jezdí motorová vozidla, je zde velké nebezpečí kolize! Ze Sonnenwaldu pokračujte podél z větší části těžko rozeznatelného plavebního kanálu po české modré turistické značce směrem k hraničnímu přechodu Iglbach / Ježová (12 km od Sonnenwaldu). Cestou uvidíte několik obnovených objektů na Schwarzenberském plavebním kanálu - stavidla na Kotelním potoce (Kesselbach-Schleuse), stavidla u Landknechtin (Landknechtin-Schleuse), stavidla na potoce Schrollenbach (Schrollenbach-Schleuse), či propust u Zvonku (Glöckel-Durchlass). Přívozem do Bližší Lhoty. Za přívozem vlevo do Přední Zvonkové, zde přímo do Zadní Zvonkové. V blízkosti kostela zaparkujte. Nad hřbitovem je již Schwarzenberský plavební kanál, zde velmi zanedbaný, a doprovodná cesta podél něj. Vydejte se vlevo, přijedete na křižovatku s afaltovou silnicí Bližší Lhota - hraniční přechod Zvonková – Schöneben. Pokračujte přímo po nezpevněné, zatím neznačené cestě k novému hraničnímu přechodu Pestřice - Sonnenwald. Po několika stech metrech přijde zprava asfaltová silnička od Schöneben, pokračujte dále do Sonnenwaldu po tzv. Kanálové cestě - Kanalstrasse značené českou modrou turistickou značkou. Cca po 12 km přijedete na hraniční přechod Iglbach / Ježová. Autem: Přívozem do Bližší Lhoty. Za přívozem vlevo do Přední Zvonkové, zde přímo k hraničnímu přechodu Zvonková – Schöneben. Za přechodem přímo přes Schöneben do Ulrichsbergu. V Ulrichsbergu na křižovatce s hlavní zahněte vlevo směrem Linz, Rohrbach, Aigen / Mkr. Po cca 6 km zahněte vlevo do Aigenu. Těsně za pravoúhlou pravou zatáčkou na okraji náměstí zabočte vlevo směr Diendorf, Oberhaag. Za koncem obce je krátké klesání, poté táhlé dlouhé velmi prudké stoupání. Za lesem po cca 300 m vlevo je hostinec Haagerhof. Proti němu je parkoviště, kde zaparkujte. Můžete popojet ještě cca 200 m na křižovatku, kde zaparkujte na okraji silnice. Nezajíždějte na lesní cestu. Dále se vydejte pěšky po značené stezce (Schauschwemme, Waldsteig). Toto značení Vás dovede po cca 2,5 km k Ježové / Iglbach.

Od Nové Pece na plavení dříví autem a na kole - Ze Želnavy do Nové Pece. V Nové Peci na křižovatce za mostem vlevo. Projeďte obcí okolo obchodu až lesní školce, před lesní školkou vpravo, na křižovatce Nové Chalupy je zákaz vjezdu přímo a vpravo, jeďte vlevo. V Bližší Lhotě u přívozu z Horní Plané jeďte přímo do Přední Zvonkové, zde přímo do Zadní Zvonkové zde přímo k hraničnímu přechodu Zvonková – Schöneben. Cca 300 m za přechodem vlevo po úzké asfaltové silnici. Po ní dojedete do osady Sonnenwald. Zaparkujte v blízkosti hospody Zum blauen Hirsch. Dále pokračujte na kole či pěšky. Cesta autem do Sonnenwaldu je bezpečnější než jet na kole již od kostela v Zadní Zvonkové, po silnici Zvonková – hraniční přechod Zvonková / Schöneben jezdí motorová vozidla, je zde velké nebezpečí kolize! Ze Sonnenwaldu pokračujte podél z větší části těžko rozeznatelného plavebního kanálu po české modré turistické značce směrem k hraničnímu přechodu Iglbach / Ježová (12 km od Sonnenwaldu). Cestou uvidíte několik obnovených objektů na Schwarzenberském plavebním kanálu - stavidla na Kotelním potoce (Kesselbach-Schleuse), stavidla u Landknechtin (Landknechtin-Schleuse), stavidla na potoce Schrollenbach (Schrollenbach-Schleuse), či propust u Zvonku (Glöckel-Durchlass). Autem: Ze Želnavy do Nové Pece. V Nové Peci na křižovatce za mostem vlevo. Projeďte obcí okolo obchodu až lesní školce, před lesní školkou vpravo, na křižovatce Nové Chalupy je zákaz vjezdu přímo a vpravo, jeďte vlevo. V Bližší Lhotě u přívozu z Horní Plané jeďte přímo do Přední Zvonkové, zde přímo k hraničnímu přechodu Zvonková – Schöneben. Za přechodem přímo přes Schöneben do Ulrichsbergu. zde přímo k hraničnímu přechodu Zvonková – Schöneben. Za přechodem přímo přes Schöneben do Ulrichsbergu. V Ulrichsbergu na křižovatce s hlavní zahněte vlevo směrem Linz, Rohrbach, Aigen / Mkr. Po cca 6 km zahněte vlevo do Aigenu. Těsně za pravoúhlou pravou zatáčkou na okraji náměstí zabočte vlevo směr Diendorf, Oberhaag. Za koncem obce je krátké klesání, poté táhlé dlouhé velmi prudké stoupání. Za lesem po cca 300 m vlevo je hostinec Haagerhof. Proti němu je parkoviště, kde zaparkujte. Můžete popojet ještě cca 200 m na křižovatku, kde zaparkujte na okraji silnice. Nezajíždějte na lesní cestu. Dále se vydejte pěšky po zančené stezce. Značení Vás dovede po cca 2,5 km k Ježové / Iglbach.

Po vstupu České republiky do Schengenského prostoru lze překračovat státní hranice prakticky kdekoliv (nejsou-li omezení v určitém úseku např. z důvodu ochrany přírody, třeba v národním parku), skončila již omezení zavedená rakouskou stranou v době konání Eura 2008. Proto je možné i pro cestu autem využít i silnici Kyselov - Diendorf, na kterou se dostanete z české strany nejlépe přívozem Dolní Vltavice - Kyselov (nejdelší, tím i nejdražší přívoz na Lipenské přehradě, od přívozu pojedete přímo ke státním hranicím), po cca 1 km překřižujete Kanálovou cestu podél Schwarzenberského plavebního kanálu (ten však zde nehledejte, je prakticky zaniklý - podél něj se můžete po cca 3,5 km dostat k Ježové, pěšky či na kole), 3 km od hranic vyjedete z lesa, kde zaparkujte. Po značené cestě se dostanete po cca 2,5 km pěší vycházce k Ježové.

Z české strany by měl být zajištěn stánek, u kterého půjde koupit točené pivo a limonády, klobásy atd., stánek bude pravděpodobně i na rakouské straně hranic.

Autor: Ing. Hynek Hladík
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!