Nenechte si ujít

Vodopády sv. Wolfganga

Monti | 16. 04. 2008 | Přečteno 7596x |

Vyrážíme:
K tomuto malebnému koutu přírody vede několik cest. Jednak se k němu dostanete po trase Opatské stezky, která vede z vyšebrodského kláštera, dále pak z ulice České (kolem klášterního parku) a taktéž z náměstí nahoru směrem ke škole, před ní doprava, pokračujete po ulici Martínkovská až k vodárně, u ní se dáte vpravo na louku až narazíte na motokrosovou dráhu. Sejdete po ní až na místo, kam Vás dovedou všechny tři zmiňované trasy - k Hamru. Odtud můžete pokračovat po pravém i levém břehu Menší Vltavice. Minete starý mlýn a za ním se nachází již vodopády.

Vodopády:
Původ pojmenování vodopádů není zcela znám. Zainteresovaní se domnívají, že ho dostal místní kout přírody po biskupu z Řezna, který žil v 10. století. A právě odtud se prý šířilo do krajů Vyšebrodska křesťanství.

Ať tak či jinak, místo u vodopádů je jednak krásným místem k odpočinku a taktéž vzácná lokalita, kde může návštěvník pozorovat například skorce či ledňáčka! V porostech mechů v řečišti žijí zástupci torentikolních bezobratlých druhů, vzácně je zde pozorován i rak kamenáč.

Zdejší voda je mírně kyselá (6,6, - 6,8 pH), v létě se teplota vody ve vodopádech pohybuje v rozmezí 8 - 12° C, v zimě může zase klesnout témeř až na bod mrazu.

Dodatky:
Informace jsou čerpány z info tabule u vodopádů (text Fr. Schusser), měření teplot provádí občanské sdružení Gabreta.


Z levého břehu

Malý průtok

Z pravého břehu

Vltavice menší

Starý mlýnZastávka č.1  Vodopády sv. WolfgangaTop Články Informační e-mail Vytisknout článek


K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!