Výlety

Výlet 04 - Na (novoroční) Vítkův hrádek

Monti | 04. 01. 2009 | Přečteno 2984x |

Výlet na (novoroční) hrádek


Základní informace

Pěšky Na běžkách, bobech, saních Na kole Autem
Po červené Po žluté
Česká Republika

Úvodem
Tento výlet jsme absolvovali 1. ledna roku 2008 a 1.ledna roku 2009 . Oba byly zcela vyjímečné nejen svým datem ale i celou atmosférou a hlavně formou návratu na výchozí místo. Samozřejmě že tuto trasu můžete absolvovat kdykoliv po celý rok, ovšem vřele jí doporučuji v období adventu a příchodu nového roku, navíc když je dostatek sněhové pokrývky...

Přední Výtoň - 749 m.n.m
Vyrážíme od kostela sv. Filipa a Jakuba po vedlejší silnici směrem k penzionu Vyhlídka. Ovšem nevydáváme se pravou cestou, která by nás dovedla ke zmiňovanému ubytovacímu zařízení, ale levou, která vede ve své první části kolem několika novostaveb a dále pak kolem dřevěné turistické ubytovny a několika předválečných stavení. Zhruba třista metrů od kostela je křižovatka, kterou však ignorujeme, protože by nás zavedla do středu obce. Pokračujeme tedy ve stoupání až dojdeme za poslední budovy zástavby do lesa.

Zde se začíná terén citelněji zvedat a od tohoto místa také bývá pravidlem, že pokud nasněží, drží se zde sníh i v případě, že sněhové přeháňky nejsou nijak pravidelné a teploty stoupají třeba i mírně nad nulu. Vyjdeme zhruba sedmisetmetrový úsek a ocitáme se na křžovatce lesních cest s odpočívadlem pro turisty. Pokračujeme vpravo stále po lesní cestě nesoucí název Výtoňská. Čeká nás krátké a mírné klesání a po zhruba třista metrech se dostáváme na další křižovatku, kde zatáčíme do leva. Místní nazývají toto místo "trojúhelník" a kříží se zde zmiňovaná lesní cesta s hlavním tahem od Frýdavy ku Svatému Tomáši.

Pod Plešným - 855 m.n.m.
Oficiálně se toto místo nazývá Pod Plešným a startuje zde 1,5 km dlouhý úsek po silnici pro motorová vozidla (napojujeme se na žlutou turistickou značku), takže je zde nutné dbát zvýšené opatrnosti. Vozovka je zde sice sypána štěrkem (pokud tedy pochodujete na nový rok a je nasněženo :o), nicméně i tak to klouže - jak pochodujícím tak autům projíždějícím oběma směry. Zpočátku je stoupání strmější, po zhruba půl kilometru je již mírné.

Uhliště - 917 m.n.m.
Dostáváme se na místo, kde startuje známá naučná stezka Svatý Tomáš. Pokud by někdo nechtěl předchozí úsek absolvovat po svých, má možnost využít parkoviště, které je zde vyhrazeno a vyrazit pěšky až odsud. Před námi je 2,5 kilometru ke Svatému Tomáši po červené a žluté trase.

První (zhruba) polovinu tohoto úseku kopírujeme trasu naučné stezky až se dostaneme na křížení cest Zimní a Tomášské. U informační tabule k přírodní památce Svatý Tomáš zatáčíme vlevo a nejprudším stoupáním tohoto výletu se dostaneme až do osady Svatý Tomáš.

Svatý Tomáš - 980 m.n.m.
Unavení účastníci pochodu mohou načerpat energii v restauraci hotelu Svatý Tomáš, která se nachází ve zrekonstruovaném loveckém zámečku. My ostatní však pochodujeme osadou kolem kostela Božího těla a poté vystoupám pěšinou až na nejvyšší bod dnešního putování (po červené turistické značce).

Vítkův hrádek - 1.035 m.n.m.
Vítkův hrádek je na nový rok 2008 i 2009 otevřen a jsem si jistý, že stejně tomu tak bude i v letech následujících. Při troše štěstí budeme mít jasno a tak se ze zdejší rozhledny můžeme porozhlédnout po místním kraji. V útrobách hradu se zahříváme novoročním punčem a pomalu se již chystáme na cestu zpátky.

Zpět do Přední Výtoně
Informace o sněhu zpočátku článku je velmi důležitá. Zpáteční cestu si totiž zpestřujeme jízdou na saních a bobech. Sešup od Svatého Tomáše ke křížení cest Zimní a Tomášské je, troufám si říci, vrcholem celého našeho výletu. Ale pozor, na Tomášskou cestu je sice vjezd motorovým vozidlům zakázán, ale najde se pár ignorantů, kteří zákazovou značku nerespektují, takže je nutno dbát zvýšené opatrnosti i zde.

Po hlavním tahu se sice dá také klouzat na saních či bobech, ale je to jednak nebezpečné a jednak stíženo tím, že je zde prováděn posyp. Osedlat saně (opět s velkou opatrností) pak opět můžeme na krátký lesní úsek na Výtoňské cestě.

Farní kostel sv. Filipa a Jakuba

Cesta k trojúhelníku

Trasa naučné stezky

info tabule

Svatý Tomáš

Kostel Božího těla

K hrádku

Vítkův hrádek

Konstrukce rozhledny

Zataženo

Nasedat

Čas pro občerstvení

Stoupání

Zpáteční sešupVýškový profil
Zastávka č.2  Pod Plešným
Zastávka č.4  Kostel Božího těla
Modrá trasa  Trasa výletu

Zastávka č.1  Farní kostel sv. Filipa a Jakuba
Zastávka č.3  Uhliště
Zastávka č.5  Zřícenina Vítkova hrádkuTop Články Informační e-mail Vytisknout článek