Naučné stezky

Ministezka na Chalupskou slať

Monti | 25. 01. 2008 | Přečteno 3172x |

Úvodem
Chalupská slať nedaleko Borové Lady je jedno z mnoha kouzelných míst na Šumavě. Její dominantou je krásné rašelinné jezírko. K tomuto jezírku se dostaneme díky zpevněnému dřevěnému chodníku, který je navíc pojat coby naučná mninistezka.

Start stezky
Start stezky je nedaleko informačního střediska ve Svinné Ladě. Na jakémsi malém nástupišti na zmiňovaný chodník jsou hned první dvě informační tabule. Na první z nich jsou základní data o slati, jak vzniká rašelinné jezírko, co se děje když je dostatek vody a naopak když nedostatek nebo historie vzniku šumavských rašelinišť. Hned vedle ní je tabule druhá, která nese informace o fauně a floře na Chalupské slati a taky je zde požádáno, aby se při návštěvě neopouštěla dřevěná lávka.

První úsek vede přes plochu bez dřevin. Zhruba po 150 metrech tento jev končí a dřevěná lávka se zakusuje do porostů borovice a břízy.

Seznamujeme se s rašeliništěm
Od chvíle kdy jsme vstoupili do "zalesněné" části slati nás na cestě doprovází doprovodné tabulky. Pomocí nich je nám ukázán například vřes obecný, sicha černá, vlochyně bahenní, brusnice borůvka, borovice rašelinná a další.

Po několika desítkách metrů uvidíme po naší pravé ruce tabulku, která nám přiblíží těžbu rašeliny. Také si všímáme toho, že na pravé straně chodníku převládá bříza a na levé kleč. Místa s převládající břízou jsou ta, kde byla v minulosti rašelina těžena.

Rašelinné jezírko
Po dalších zhruba 120 metrech se dostáváme k dominantě této slati. Krásné rašelinné jezírko je tím hlavním lákadlem a zároveň pozvánkou k návštěvě. Dřevěný chodník zde přechází v rozšířené místo, odkud je na jezírko nezapomenutelný výhled a právě proto se sem vždy budeme rádi vracet...


Zpevněný chodník

Borovice rašelinná

Brusnice brusinka

Rašelinné jezírko

Vyhlídková plošinka

Ukázková tabulka

Zobrazit místo Borová Lada a okolí na větší mapě


Zastávka č.2  Homole
Zastávka č.4  Rozhledna pod Vyhlídkou
Zastávka č.6  Polecká nádrž
Zastávka č.8  Hammerklause
Zastávka č.10  Reschbachklause
Zastávka č.12  U Tokaniště
Žlutá trasa  NS Les

Zastávka č.1  Kaple sv. anny a křížová cesta
Zastávka č.3  Vrchol Vyhlídka
Zastávka č.5  Chalupská slať
Zastávka č.7  Žďárské jezírko
Zastávka č.9  Teufelsbachklause
Zastávka č.11  Sedmiskalí
Modrá trasa  NS Chalupská slať
Červená trasa  Výlet po plavebních nádržkáchTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!