Nenechte si ujít

Kaple Stini a misijní kříž

Monti | 13. 12. 2007 | Přečteno 3156x |

Úvodem:
Kapli a misijní kříž naleznete těsně před Dolní Vltavicí u hlavního tahu z Černé v Pošumaví. Z každé strany stráží kapli mohutná lípa. Je zde i lavička pro odpočinek, ze které se můžete podívat na ochoz Vítkova hrádku, který je možno z tohoto místa spatřit.

Historie kaple:
Kaple byla vybudována v na konci první poloviny 17. století (1648) a spadá do baroka. Jsou zde pochovány oběti řádění morových epidemií. Kaple nese název po starostovi z Dolní Vltavice, který stavbu tohoto pietního místa inicioval a financoval. Původní kaple byla dřevěná. Přestavby se dočkala až po více jak 100 letech. Tehdy se toho ujala paní Teidinger, která tak děkovala za zázračné uzdravení z těžké nemoci.

Interiér je zdoben po obou stranách barokní malbou. Na levé straně se nachází obraz klečící rodiny před opevněným městem. Nad ním je hora, nad níž vychází slunce. Na straně pravé je pak znázorněno město, kterým protéká řeka přes kterou vede most. Oba obrazy byly noho let překryty vrstvou vápenných a hliníkových nátěrů. Znovu odkryty byly v roce 2000.

Dvě lípy, které stojí na obou stranách kaple byly vysazeny v době, kdy byla budována původní kaple. Jejich obvod ve výšce 1,3m je více jak 520 centimetrů.

Misijní kříž:
Misijní kříž byl umístněn v Dolní Vltavici roku 1869 jako památka na misie. Nacházel se u farního kostela. Zde byl také po napuštění jezera zatopen. V roce 1998 byl zaměřen potápěči a 19. července roku 2003 byl na popud Johanna Schlägera a Antona Kindermanna slavnostně umístněn vedle kaple STINI.

Kaple Stini

Misijní kříž

Kaple Stini

Výhled na Vítkův hrádek


Zastávka č.2  Velké bahno
Zastávka č.4  Muckovské váp. lomy

Zastávka č.1  Kostel neposk. početí Panny Marie
Zastávka č.3  Kaple STINI a misijní křížTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!