Výlety

Výlet 01 - Na Medvědí horu

Monti | 01. 09. 2007 | Přečteno 4320x |

Základní informace

Pěšky Autobusem Vlakem
Po modré Po zelené
Česká Republika

Z hráze - 729 m.n.m
Trasa námi popsaného výletu na Medvědí horu začíná na parkovišti u hráze jezera. Odtud sejdeme zhruba 20 metrů po hlavní silnici směrem dolů k Loučovicím. Na druhé straně vozovky uvidíme lesní cestu, kterou probíhá modrá turistická značka. Cesta začíná již po pár desítkách metrů stoupat a za zhruba třista metrů nás dovede k informační tabuli.

Poustevna - 761 m.n.m
Od této informační tabule vedou dvě cesty. V pravo pokračuje modrá trasa směrem k Čerovu kopytu alias Cikánskému hrádku. Tou se vydáme později. Nyní se ubereme stezkou vlevo, která nás dovede po značené třísetmetrové trase až ke skalnímu útvaru zvanému Poustevna.

Toto místo je zajímavé zejména tím, že zde ve druhé polovině 18. století přežíval poustevník Godoš. Jeho příběh si můžete přečíst na již zmiňované informační tabuli. Zmiňuje se o něm taktéž vážená Vicki Neubauerová v tomto článku.

Čertovo kopyto (Cikánský hrádek) - 782 m.n.m.
Po návratu od Poustevny k info tabuli se vydáme opět po modré značce a lesní stezkou stoupáme převážně v mírném kopci směrem ku Čertovu kopytu. Trasu dlouhou zhruba půl kilometru není težké zdolat. Poté jsme odměněni krásným výhledem na jezero pod obcí Lipno nad Vltavou. Výhled pokračuje dál až do záhybu u Přední Výtoně.

Poté si prohlídneme nádherný skalní útvar zvaný Čertovo kopyto. Zde se naskýtá další z neopakovatelných výhledů, tentokráte na roztroušená stavení pod hrází.

U medvědí stěny - 889 m.n.m.
Vyrážíme směrem vzhůru. Cesta od kopyta vede v první fázi hustým porostem bříz a mladých jehličnanů. Poté překročíme asfaltovou cestu a pokračujeme po modré směrem vzhůru. Čeká nás dva a půl kilometru k dalšímu zastavení. To se jmenuje U medvědí stěny a je to stejně jako u Poustevny odbočka z modré trasy. Zde máme možnost projít si šestisetmetrový okruh okolo skalních masívů, které jsou nazvány U medvědí stěny.

Vrchol Medvědí hory - 943 m.n.m.
Další trasa nás zavede na nejvýše položené místo našeho putování a zároveň hlavní cíli výletu. Vrchol Medvědí hory je od okruhu U medvědí stěny vzdálen zhruba jeden kilometr. Musíme se dostat na polní cestu a dát se doprava směrem k rašeliništi Kapličky. Po zhruba 50 metrech zahneme vlevo a po vyznačené trase stoupáme uzemím přírodní památky "Medvědí hora" až na vrchol.

Relax, pohodu a krásný výhled si dopřejeme na vrcholu Medvědí hory. Směrem k jihovýchodu uvidíme panorama přírodního parku Vyšebrodsko a na severovýchodě nalezneme místo, odkud je doslova parádní výhled na Loučovice.

Cesta do Loučovic
Vrátíme se zpět na polní cestu a dáme se doprava. Po několika desítkách metrů je tabule, která nás informuje o přírodní památce Medvědí hora. Zde opouštíme modrou turistickou značku. Začneme sestupovat po lesní cestě, která nese název lesní cesta Medvědí. Ta se zhruba po čtyřstech metrech napojí na lesní cestu "Lipovou" (asfaltová). Zde se vydáváme vpravo a pokračujeme až na křižovatku s lesní cestou "K Hlásce". Nikam neodbočujeme a stále pokračujeme směrem dolů.

Zanedlouho je vidět mezi korunami stromů komín loučovické teplárny a poté je možno na krátkém úseku pozorovat i vrchol hory Luč. To jsme již jen několik málo stovek metrů od Loučovic.

V Loučovicích - 693 m.n.m
Do Loučovic vcházíme u fotbalového hřiště. Pokud již nechceme pokračovat zpět pěšky, vydáme se vlevo. Za zhruba sto metrů je autobusová zastávka, z které nás odveze jeden ze spojů zpět do Lipna nad Vltavou.

Pokud však chceme vidět kostel svatého Oldřicha a na protějším břehu Vltavy kapli sv. Prokopa, přejdeme silnici a kolem fotbalového hřiště projdeme až k mostu, po kterém přejdeme na druhou stranu. Dáme se vlevo a všímáme si kaple sv. Prokopa a dále pokračujeme ne příliš malebným úsekem svatoprokopské továrny. Jestli zde chcete ukončit pěší putování, můžete na nedaleké zastávce nasednout na vlak.

Vltava pod přehradou - 699 m.n.m
Pokud se rozhodneme zdolat celý úsek výletu po svých, čekají nás poslední zhruba tři kilometry cesty po zelené tursitické trase. Po dvojím překročení kolejí se dostáváme na levý břeh Vltavy a zde můžeme za normálního stavu sledovat řeku proplétající se mezi balvany.

Poté míjíme elektrárnu Lipno a dostáváme se přes most či přes hráz opět na parkoviště, kde naše cesta začínala.


Hráz

První stoupání

Poustevna

Cesta ke kopytu

Čertovo kopytu

Výhled na Lipno

U medvědí stěny

Na vrcholku

Loučovice

Vrchol Luče

Svatý Oldřich

Továrna

Vltava pod hrází

Hráz
Výškový profilZobrazit místo Přírodní park Vyšebrodsko a okolí na větší mapě

Zastávka č.2  Rašeliniště Kapličky
Zastávka č.4  Poustevna
Červená trasa  Trasa po př. parku Vyšebrodsko
Zastávka č.6  Parkoviště na hrázi
Zastávka č.8  Odbočka na Uhlířský vrch
Zastávka č.10  Cikánský hrob

Zastávka č.1  Medvědí hora
Zastávka č.3  Čertovo kopyto
Modrá trasa  Trasa výletu na Medvědí horu
Zastávka č.5  Krásná Pole
Zastávka č.7  Překopaná hráz
Zastávka č.9  Vyklestilka
Zastávka č.11  Kaplička pod VyklestilkouTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!