Přední Výtoň

Plaví se ve všední den

Čtenář | 30. 07. 2007 | Přečteno 1892x |
Hned na začátku srpna (01.08.2007) se bude konat na česko - rakouských hranicích u potoka Ježová / Iglbach další prázdninová ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu. Tato akce bude oproti těm předcházejícím ukázkám u potoka Ježová / Iglbach jiná především tím, že se nebude konat o víkendu, je v průběhu celého roku jediná, která se koná uprostřed týdne. 3. srpna 2007 začíná totiž v nedalekém rakouském Ulrichsbergu tradiční Šumavský veletrh – Böhmerwald Messe (www.boehmerwaldmesse.com), plavení dříví je jeho doplňkovým programem (více uvnitř článku).
Ve středu 1. srpna před druhou odpoledne přijdou z nedalekého Aigenu plavci oblečení do starobylých plaveckých oděvů, aby po krátkém povídání plavebního ředitele o plavebním kanálu, který se tak hluboko zapsal do historie jižní části Šumavy, bude přečten plavební rozkaz, pak se polena vhozená do kanálu budou moci vydat na svou pouť z Rakouska do Čech (pouze na Schwarzenberském plavebním kanálu u Ježové / Iglbach se dopravuje v současnosti surové dříví tímto směrem!!!). V případě zájmu se diváci budou moci zapojit do nejtěžší práce, do vytahování polen z vody.

Ukázka plavení dříví je součástí hranice překračujícího projektu folklorního sdružení Libín-S Prachatice Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Nositeli projektu jsou vedle folklorního sdružení Libín-S Tourismusverband Böhmerwald, SUNNSEITN. Spoluorganizátory projektu jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, ministerstvo kultury ČR, Jihočeské folklorní sdružení, Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, Národní zemědělské muzeum v Praze, spolková země Horní Rakousy a Euregio. Projekt podporují – Evropská unie z Dispozičního fondu, Jihočeský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, obec Nová Pec, město Prachatice. Hlavním sponzorem projektu je s.p. Lesy České republiky. Další sponzoři a partneři jsou uvedeni na www.schw-kan.com. Projekt podpořili ministr zahraničí ČR a senátor Karel Jan Schwarzenberg, senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou Tomáš Jirsa, náměstek ministra kultury František Mikeš, českobudějovický biskup Jiří Paďour a hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Autor: Ing. Hynek Hladík
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!