Rozhovory

S Majkeem o LIPNO FESTU

Monti | 26. 07. 2007 | Přečteno 3329x |
Na dveře klepe, ba přímo tluče festivalový víkend letošního léta. Příští pátek vypukne v Černé v Pošumaví první ročník Lipno Festu (loňský je označován jako nultý). Organizátor tohoto podniku si našel čas a odpověděl nám na pár otázek.
  • Bc. Michal "Majkee" Rolčík
  • Narozen 8.3.1981
  • Vystudovaná Filologie - Anglický jazyk pro hospodářskou praxi
  • Organizátor Lipnofestu
  • Koordinátor programu ERASMUS na Univerzitě Pardubice
  • www - lipnofest.com/
  • Milovník hudby, cestování, sportu ((in-line skating, cyklistika, frisbee, snowboard, lyžování..)

Máme za sebou první polovinu prázdnin, tedy nejvyšší čas nasměrovat naši pozornost směrem ku Černé v Pošumaví, kde za nedlouho odstartuje 2. ročník Lipnofestu. Nicméně se musím optat, zda jste si v toím shonu příprav našel čas na záliby?
Je pravda, že přípravy na festival zaberou poměrně dost času, ale na své koníčky si vždy čas najdu a právě v okolí Černé je pro ně ideální prostor – in-line bruslení, frisbee na pláži, cyklistika nebo turistika, filmy v letním kině. A hlavně lze spojit příjemné s užitečným...třeba na projížďce na bruslích rozvážíme letáky a plakáty.

Do začátku festivalu zbývá pár dnů. Jak daleko jsou přípravy a co všechno je zapotřebí ještě udělat a zařídit, aby se návštěvník dočkal dokonalého zážitku?
Přípravy na festival právě finišují, v současné chvíli dolaďujeme detaily týkající se zejména zajištění cateringu, distribuce plakátů a letáků v okolí Lipenska, Šumavy a Českokrumlovska, komunikace s kapelami, drobné úpravy v areálu, koordinace brigádníků, komunikace s partnery festivalu, kteří poskytují věcné ceny, komunikace s médii a další drobné aktivity, které sice návštěvník festivalu nezaregistruje, ale pro správný chod akce jsou naprosto nezbytné.

JAKOBIČ WHO KILLED MARYLIN?
Program festivalu začne již v pátek 3.8. filmovým večerem. Jakých snímků se divák dočká?
V pátečním programu divák bude moci shlédnout filmy, které se v multikinech a městských kinech běžně nepromítají. Festivalový program v pátek 3.8. otevře filmová adaptace kultovního románu Jana Pelce z roku 1983 ...A bude hůř. Kdo knihu četl ví na co se může těšit... Děj filmu popisuje atmosféru 80 let od pivního půllitru a popisuje konflikt hrdiny románu Olina a jeho přátel s konzumní společností. Dále pak dívák uvidí záznam z koncertu legendární americké kapely Beastie Boys, která již více než dvě desetiletí míchá styly různých žánrů. Záznam slibuje divákovi nevšední zážitek, kdy bude moci shlédnout vyprodaný koncert této legendy na plátně o úhlopříčce 19 metrů z pohledu 50 ti kamer, které byly v rukou samotných fanoušků vyprodaného koncertu z Madison Square Garden. Neméně hodnotný zážitek pak divák získá po shlédnutí nedělního programu, který je také součástí festivalu. V neděli bude promítnut snímek Puritptýz, který získal cenu za režii na FAMU festu 2006 a který se odehrává v prostředí karlovarského filmového festivalu, a v neposlední řadě vynikající film Alice Nelis z produkce Jana Svěráka Tajnosti, ve kterém exceluje Iva Bittová.

V sobotu 4.8. nastane ten pravý festivalový maraton. Představíte nám blíže učinkující kapely?
Program otevře mladá nadějná Českokrumlovská skupina hlásící se k odkazu kultovních kapel stylu grunge – kapela No Crapes. Svá loňská velmi vydařená vystoupení zopakují kapela Nukleární Vokurky hrající funky, uznávaná indie rocková skupina Bez peří, která na letošní podzim chystá velmi očekávanou novou desku a stále oblíbenější a vyhranější mladá a částečně domácí ska-reggae partička Pub Animals, která zaručeně rozhýbe každého posluchače. První srpnový víkend k Lipnu dorazí první vítězové vyhledávací soutěže talentů Coca Cola Pop Star - špičková kapela míchající prvky reggae, dubu a rocku 100°C, našlápnutá ska banda Fast Food Orchestra v čele s Dr. Karym. Tvrdé kytarové rify si bude moci posluchač vychutnat při vystoupení kapely, která v poslední době na naší rockové scéně sbírá jedno ocenění za druhým – Five O’Clock Tea. Melodický punkrock představí kapela SUFFER z Třeboně, která velmi často vystupuje po boku hvězd punkrocku na velkých zahraničních pódniích – skutečná emo-punková špička na české hudební scéně. Z Krkonoš přijede sedmičlenná skupina Cémuršámur, která diváky díky svým vtipným textům a veselým melodiím nenechá v klidu. Kdo má rád spojení kytar a výrazného ženského vokálu jistě ocení rockovou hudební smršť skupiny NIL, která se po vydání debutové desky letos na jaře dostává do popředí české rockové scény. Sobotní program pak vyvrcholí vystoupením skvělé formace El Tenéré hrající world music na nástroje australských aboriginů – didgeridoo, bonga a akustické kytary.

Jak moc těžké je umělce dostat na podobný podnik? Jaký je jejich přístup k letním festíkům podobného ražení a kolik jste oslovoval souborů, než došlo k finálové selekci?
Kapely si vybíráme sami a to zejména na základě jejich tvorby, ale také na základě návštěvy jejich živých vystoupení. Není pro nás vodítkem rotace jednotlivých skupin v českých rádiích, která je leckdy účelová a stranící jen určitému druhu skupin a určitým žánrům. LIPNO FEST je akce, která dává prostor kapelám všemožných žánrů, vždy ale kvalitním a na živo skvělým souborům. Všechny oslovené kapely na loňský i letošní ročník nabídku vystoupení rády přijaly. Jsme samozřejmě velmi rádi za nesčetné nabídky kapel ze všech koutů České a Slovenské republiky, všechny došlé ukázky tvorby posloucháme, ale jedním z rozhodujících parametrů je nejenom kvalita, ale také poměr cena – výkon. Mnohdy díky nabídce od samotných manažerů kapel narazíme na originální a velmi dobré interprety, kterým stojí za to dát prostor v našem programu.

Představení kapel je jen vrcholem ledovce. Aby to vše klapalo, musí se zajistit spoustu věcí okolo, jako je ubytování, sociální zázemí, stravování... Kdo všechno Vám při pořádání akce pomáhá a podílí se aktivně i obec Černá?
Festival samozřejmě organizačně nezajišťuji sám – to by kvůli pracovnímu vytížení nebylo ani možné. Festival z marketingového a propagačního hlediska zajišťuje přítelkyně Míša Svatošová, oficiální webovou prezentaci festivalu koordinuje náš webmaster Stejsky a na finální podobě akce se také podílí moderátor sobotního dne Mejla Zezula. Tato akce by nebyla možná bez finanční podpory obce a pana starosty, a také bez podpory rodiny, která provozuje letní kino, ve kterém se festival koná. Všem těmto lidem patří můj velký dík.

Dalším důležitým, vlastně možná nejdůležitějším bodem jest sehnání financí. Kolik Lipnofest zhruba stojí a je velký "nával" sponzorů do podobných akcí?
Jak jsem již naznačil v předchozí odpovědi výraznou část financí poskytuje obec Černá v Pošumaví ze svého rozpočtu na kulturní akce a další finanční prostředky přicházejí od sponzorů, kteří pro letošní rok zvolili formu prezentace skrze hudební festival. Tento ročník festivalu je druhý ve své historii, a proto se nedá hovořit vyloženě o „návalu“, ale spojení se sponzory a partnery letošní akce lze v tuto chvíli hodnotit jako přínosné pro obě strany a to zejména díky současným možnostem internetu. LIPNO FEST rozhodně není festivalem se statisícovými rozpočty – za relativně nízké náklady se snažíme uspořádat kvalitní hudební festival, který v loňském roce doplnil festivalovou mapu České republiky o jednu velmi zajímavou lokalitu.

NUKLEÁRNÍ VOKURKY BEZ PEŘÍ
Ten kdo sleduje dění okolo festivalu na internetu, může vypozorovat, že zájem o akci je vcelku solidní. Jaká je Vaše představa návštěvy, aby bylo možné považovat festival za úspěšný?
Pokud bychom mluvili v číslech tak bychom byli rádi, kdyby festival přilákal o polovinu více diváků než tomu bylo loni. V loňském roce bylo návštěvníků 1. ročníku v deštívém a téměř podzimním dni okolo 450. U open-air akcí záleží velmi na počasí tak bychom byli rádi, kdyby bylo počasí alespoň o trochu příznivější než loni :-). Abychom akci mohli obecně označit pro nás za úspěšnou, je pro nás důležité, aby každý návštěvník odcházel spokojen a pokusíme se pro to z naší strany udělat maximum.

Na Lipensku se ve stejné dny měla konat další podobná akce, lipenský Open air Lipno, který byl však nakonec přesunut až na neděli. Bylo to po domluvě a nechystá se na další roky nějaký společný program?
Organizátoři Lipno Open Air bohužel v době příprav akce asi nejspíše nezaregistrovali fakt, že ve stejný víkend bude probíhat náš festival – akce, u které bylo již od loňského podzimu jasné datum konání a to v první srpnový víkend. Fakt, že se tato zajímavá akce V Lipně nad Vltavou nakonec koná až v neděli 5.8. je zejména díky turnusům, ve kterých na lipenskou Marinu přijíždějí rekreanti spíše v průběhu soboty a tak by si nemohli vychutnat celodenní nabitý program. My se samozřejmě nebráníme jakékoli spolupráci. Akce tohoto typu na Lipensku chyběly a není důvod si vzájemně konkurovat, ale naopak spojit své nápady a síly a vytvořit jedinečnou akci, která by se mohla konat v průběhu letních prázdnin v těchto dvou lipenských letoviscích a nabídnout program pro všechny věkové kategorie lidí nejen ze všech koutů České republiky, ale i zahraničí a přispět tak ještě více k atraktivitě Lipenska.

Na závěr našeho pidipovídání utečeme od festivalových starostí. Vy jste občan Černé, nicméně podstatnou část roku trávíte na východě Čech. Jako velký milovník zdejšího kraje se musím zeptat, zda vám místní atmosféra a prostředí nechybí?
Rozhodně musím přiznat, že mi zdejší atmosféra a příroda velmi chybí a proto se snažím nejen v létě, ale i během celého roku navštěvovat svou domovinu co nejvíce to jde. Vzálenost mezi Parubicemi a Lipnem lze autem zajet něco málo přes 3 hodiny a během této doby mám alespoň čas si poslechnout muziku, kterou bychom v budoucnu třeba rádi představili i návštěvníkům LIPNO FESTU :-)

A jako každého se i vás musím zeptat na nejoblíbenější místo Lipenska či Šumavy.
Mezi má nejoblbenější místa na Lipensku rozhodně patří pláž u jachetního klubu v Černé, kterou mám velmi rád v jakoukoli roční dobu, nebo například cesta mezi Kovářovem a Hrušticemi, kde je nejen krásný výhled na Lipno směrem k Dolní Vltavici, ale také zajímavý pohled na pěticípou hvězdu, kterou tvoří stromy vysázené pohraničníky v dobách Železné opony anebo zřícenina Vítkův Kámen, ze které je nádherný výhled na Lipno, ale také na Alpy. Ze šumavských skvostů velmi rád nevštěvuji pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem a každoročně několikrát projedu na in-line bruslích cyklostezku mezi Novou Pecí a Stožcem, kterou nelze jinak než doporučit všem milovníkům in-line bruslení a krásné přírody...

Díky za Váš čas a přejeme hodně úspěchů!


Top Články Informační e-mail Vytisknout článek




K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!