Muzea

Rodný domek Adalberta Stiftera

Monti | 30. 05. 2007 | Přečteno 3708x |

Úvodem:
Stavení pochází ze 17. století a jeho obyvatelé zde hospodařili na statku a tkali. Rod Stifterů zde žil přibližně od roku 1660. Dům zůstal majetkem rodiny až do roku 1904, v roce 1910 ho kupuje město (tehdy ještě obec) Horní Planá. V roce 1934 ničí stavbu požár. Po rekonstrukci slouží jako byt a obecní knihovna. V roce 1956 začínají přípravy na vytvoření muzea. Za touto aktivitou stojí panové PhDr. Hugo Rokyta, pracovník státní památkové péče v Praze a Jan Huleš, ředitel českokrumlovského muzea...

Expozice:
Domek, coby muzeum, je rozdělen do několika částí. V přízemní části - předsíň s chodbou, tři místnosti a komora - se nalézá stálá expozice "Adalbert Stifter a rodný kraj". Zde se nachází ještě čtvrtá místnost, ta slouží jako malá studovna. Půdní prostory jsou využívány na sezónní výstavy, stejně tak jako atrium. Hospodářské budovy na dvoře jsou využívány ke krátkodobým expozicím.

Ve stálé expozici nalezne návštěvník mnoho fotografií, dokumentů a citátů slavného rodáka. Bude také moci nahlédnout na úseky mistrova díla, pozná jeho životní zastávky a mnoho dalšího. Vše doplňuje sbírka autentických památek na Adalberta Stiftera (olejomalba Horní Plané, čestný kord dvorního rady atd. ).


Rodný domek

Expozice

Expozice
Zastávka č.2  Rodný domek A. Stiftera
Zastávka č.4  Dobrá Voda
Zastávka č.6  Stifterův buk

Zastávka č.1  Kostel sv. Markéty
Zastávka č.3  Stifterův park a památník
Zastávka č.5  Stifterův smrk
Modrá trasa  Stezka Adalberta StifteraTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!