Tajemná místa Šumavy

Stožecká kaple

Monti | 30. 04. 2007 | Přečteno 4842x |

Úvodem
Stožeckou kaplí pokračuje náš nepravidelný seriál tajemných míst na Šumavě. Kaple, která si za dobu své existence užila mnoho slávy i trapný úpadek v dobách železné opony, stojí za Vaší návštěvu.

Vyrážíme
Ke kapli se můžete dostat po několika trasách. Od Černého Kříže - od nádraží sejděte na cyklo magistrálů Nová Pec - Stožec směrem k Peci. U železničního přejezdu se vydejte kolem kolejí, po žel. mostíku, polní cestou až dojdete ke žlutě značené trase. Zde se vydejte doleva. Ještě si popíšeme trasu ze Stožce. Vydejte se směrem k Českým Žlebům, na první oddbočce za mostem přes Studenou Vltavu se dejte doprava až dojdete k turistickému odpočívadlu (přes stožecká luka cca 4km). Zde opět doprava a na nedaleké křižovatce dvou cest opět doprava. Poté asi tři kilometry a již jste na začátku ministezky, která Vás dovede ke kapli.

Historie
Kaple byla vystavěna kovářem Jakubem Klauserem v roce 1791 jako dík, za uzdravení zraku zdejším pramenem. V roce 1804 město Volary kapli přestavuje, v šedesátých letech 19. století je stavba rozšířena a obohacena o dřevořezby. Vysvěcení a první bohoslužba se konala 24.7. 1865, o dva roky později se stavba rozrůstá o přístavek. 15. srpna 1920 se koná nejslavnější pouť v historii - přichází na 5000 poutníků. Po druhé válce je kaple opuštěna, chátrá a je ničena. V roce 1985 je v německém Philippsreutu postavena přesná kopie kaple, na konci let 80. minulého století se začíná s rekonstrukcí. V roce 1990 je opět vysvěcena Miloslavem Vlkem, t.č. českobudějovickým biskupem...

Tajemno
Pramen vedle kaple je již údajně bez energie. Ovšem před oltářem se nachází místo se silnou zemskou energií. Další podobná místa (obětiště a svatyně) se nacházela na Stožecké skále. Jako důkaz tajemna je udáváno vyléčení zraku otce Stožecké kaple, pana Jakuba Klausera.


Stožecká kaple

Detail věže

Stožecká kaple

Pod stožeckou skálou

Zastávka č.2  Stožecká kaple, skála
Zastávka č.4  Pomník a nádrž J. Rosenauera
Zastávka č.6  Geopark Stožec

Zastávka č.1  Ekopark Stožec
Zastávka č.3  Pošumavská jižní dráha
Zastávka č.5  Muzeum Nové ÚdolíTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!