Nenechte si ujít

Informační centrum Elektrárny Lipno

Monti | 19. 04. 2007 | Přečteno 3797x |

Úvodem:
Navštěvník Lipenska by si v žádném případě neměl nechat ujít informační centrum elektrárny Lipno, které bylo vybudováno v půdních prostorách budovy nad velínem.

Vyrážíme:
IC se sice nachází v půdních prostorách v jedné z hlavních budov ELI, ale návštěvník nemusí sejít až dolů k hlavní bráně. Vedení elektrárny vyřešilo problematiku vstupu a pohybu "civilistů" po areálu šalamounsky. Současně s centrem se vystavěla lávka, která dovede návštěvníka přímo do nejvyššího patra budovy, aniž by musel projít hlavní branou.

Z hráze se vydáte směrem k budově Povodí Vltavy, projdete kolem ní a po několika desítkách metrů uvidíte po Vaší pravé ruce vstup na lávku, po které se dostanete do budovy.

Expozice:
V první místnosti tvoří dominantu promítací sál, který pojme na svých sedačkách 37 návštěvníků najednou. Na plátno je promítán dokument o výstavbě a provozu ELI, doplněn komentářem jednoho ze tří průvodců.

Dále se zde nachází tabule, na které jsou vyznačeny všechny elektrárny v ČR. Kousek od ní se pak naskýtá nádherný pohled na hangár, ve kterém ústí výtahové šachty do podzemí.

Druhá místnost je pak lemována tabulemi, které informují o historii i současnosti ELI a Lipenska. Uprostřed je nádherný průřezový model celého podzemního komplexu elektrárny.

Provoz:
Otevřeno je od 15.06. - 15.09. denně od 10:00 do 16:00. Vstup do IC je otevřen vždy jen v každou celou hodinu (čeká se pár minut). Poslední prohlídka začíná v 15:00. V ostatních dnech se IC otevírá pouze na objednávku ( 606 445 798, 607 673 651, 607 666 928, lipnoc1.evd[uzenac]mail.cez.cz)


Do podzemí

Elektrárny v ČR

Model ELI

Expozice

Promítací sál


Modrá trasa  NS Lipno - Frymburk

Zastávka č.1  IC Elektrárny LipnoTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!