Nenechte si ujít

Pošumavská jižní dráha

Monti | 17. 04. 2007 | Přečteno 3841x |

Úvodem:
Spolek nadšenců zprovoznil na původním náspu nejkratší mezinárodní železnici. Takže pro všechny, kteří budou trávit čas na Lipensku či Śumavě, tu máme jeden vzkaz. Železnice z Černého Kříže sice v Novém Údolí končí, ale není zdaleka jediná! :o)

Vyrážíme:
PJD se nalézá v Novém Údolí a i k němu vede několik cest. Nejednodušší je nasednout na vlak na Černém Kříži (Volarech, N.Peci, Č. v Pošumaví, H. Plané...) a nechat se dopravit až do Nového Údolí.

Spolek PJD:
Spolek Pošumavská jižní dráha je neziskovým občanským sdružením, jehož členové od roku 1989 působí ve prospěch popularizace šumavských železnic. Spolek například spoluorganizoval mezinárodní česko-německou petiční akci za zachování tratě Černý Kříž - Nové Údolí. Více informací se dočtete na oficiálních stránkách PJD.

PJD:
Trať dlouhá 105 m(!) vede po původním náspu tratě Volary - Pasov (zrušena roku 1948). Cestující přepravuje "Gigant", tedy replika parní lokomotivy vyrobená Zdeňkem Liberdou z Kubovy Hutě. Dráha má dvě zastávky. Nástupiště a konečnou - tzv. U břízy. Gigant jezdí velmi ekologicky, pohání ho totiž lidský pohon (brigádníci, členové spolku) a to jenom při cestě směrem do Bavor, Zpět do Čech se vrací díky spádu sám. Doba jízdy trvá přibližně 24 vteřin. Na památku dostane každý cestující pamětní jízdenku. V provozu je PJD v červenci a srpnu.


Nástupiště

Vlaková souprava

Mezinárodní kolejiště

Mašinka

Pošumavská jižní dráha


Zastávka č.2  Stožecká kaple, skála
Zastávka č.4  Pomník a nádrž J. Rosenauera
Zastávka č.6  Geopark Stožec

Zastávka č.1  Ekopark Stožec
Zastávka č.3  Pošumavská jižní dráha
Zastávka č.5  Muzeum Nové ÚdolíTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!