Nenechte si ujít

Pomník a nádrž Josefa Rosenauera

Monti | 15. 04. 2007 | Přečteno 3049x |

Úvodem:
Geniálního tvůrce Schwarzenberského plavebního kanálu Josefa Rosenauera netřeba pozornému čtenáři našich stránek nijak dlouze představovat (ostatní si o rodáku z Chvalšin mohou přečíst v tomto článku). A je samozřejmostí, že takto významný člen historie Šumavy bude mít i svůj pomník...

Vyrážíme:
K pomníku vede mnoho cest. Můžete k němu dorazit například od Jeleních Vrchů, Plešného Jezera či Nového Údolí. A právě posledně jmenovanou trasu si popíšeme.

Nové Údolí je poslední železniční zastávkou v Čechách na trase od Nové Pece/Volar přes Stožec. Pokud cestujete autem, Stožec je pro Vás konečná stanice. Z Nového Údolí se vydáte po červené stezce směrem ke Třístoličníku. Budete stoupat zhruba 3,5 km až budete u odbočky na modrou trasu (po pravé ruce). Kousek od silnice pak uvidíte pomník hned vedle plavebního kanálu.

Pomník a nádrž:
Pomník nechala vystavět v roce 1928 Schwarzenberská lesní zpráva. Je vytesán z velkého bludného žulového kamene a jsou na něm dvě tabulky s nápisy:


Na památku duchaplného tvůrce Schwarzenberského kanálu
JOSEFA ROSENAURA
knížecího schwarzenberského inženýra a ředitele plavby.


Na zadní tabulce je pak nápis "Schwarzenberský kanál - postaven 1789 - 1821". Obě tabulky jsou popsány německy.

Pár desítek metrů nad pomníkem se nachází Rosenaurova nádrž. Dílo dnes již vypuštěné sloužilo coby zásobárna vody pro plavení. Dno je zarostlé náletem, ale i tak je patrné, jak byla nádrž veliká.


Pomník Josefa Rosenaura

Pomník Josefa Rosenaura

Rosenaurova nádrž

Turistické značení

Pomník Josefa Rosenaura

Plavební kanál

Zastávka č.2  Stožecká kaple, skála
Zastávka č.4  Pomník a nádrž J. Rosenauera
Zastávka č.6  Geopark Stožec

Zastávka č.1  Ekopark Stožec
Zastávka č.3  Pošumavská jižní dráha
Zastávka č.5  Muzeum Nové ÚdolíTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!