Nenechte si ujít

Kostel svaté Markéty

Monti | 07. 03. 2007 | Přečteno 2590x |

Úvodem:
Na samém vrcholku hornoplánského kostela se tyčí mohutná věž kostela Svaté Markéty, který byl vybudován v druhé polovině 13. století. Pokud navštívíte Horní Planou, určitě si tuto historickou církevní památku nenechte ujít.

Historie:
První zmínka o kostelu je zaznamenána roku 1374. Z tohoto období se zachovává do dnešních dnů jediná část původní stavby - západní kůr. Věž je vystavěna ve druhé polovině 14. století. Ve století 13. na jejím místě zřejmě stála věž strážní. Gotická stavba v tu dobu sahala až ke sloupu lodi. Na konci 17. století (1694 - 1698) je kostel rozšířen na východní stranu. Na začátku století 18. (1708 - 1710) je dostavěn presbytář, takže kostel dostává dnešní podobu.

Zajímavosti:
Hlavní oltář je barokní. Na konzolách jsou umístněny sochy Sv. Petra a sv. Pavla. Obraz sv. Markéty, který je uprostřed pochází z roku 1907 a namaloval ho mistr Kamarýta. Na vrcholku oltáře se nachází plastiky Nejsvětější trojice. Po stranách hlavního oltáře můžete uzřít sochy sv. Václava (vlevo) a sv. Floriána.

Nalevo od hlavního oltáře se nachází oltář menší - sv. Anny, který pochází z roku 1680. Dominantou tohoto oltáře jest sousoší sv. Anny, která vyučuje P. Marii. Napravo se nachází oltář Matky Boží, který zdobí socha Madony s Ježíškem. Další v řadě oltářů se nachází po pravé straně od vchodu kostela. Je to oltář sv. Wolfganga. Jeho socha je však nahrazena sochou sv. Judy Tadeáše.

Kazatelna je pozdně barokní a pochází z roku 1763. Stávající varhany dodala v roce 1944 firma Kloss z Krnova. Na jedné ze zdí je instalován obří kříž s rozměry 2,5 x 1,5 metru. Dále jsou v kostele k vidění sochy sv. Josefa a sv. Františka z Assisi (konec 19. století). Pod kruchtou naleznete sochu Panny Marie Lurdské (počátek 20. století). A konečně na počátku 30. let minulého století byly objeveny nástěnné malby, pocházející z let 1530 - 1580.


Pohled z náměstí

Od hřbitova

Detail věže

Interiér

Nad kostelem


Zastávka č.2  Rodný domek A. Stiftera
Zastávka č.4  Dobrá Voda
Zastávka č.6  Stifterův buk

Zastávka č.1  Kostel sv. Markéty
Zastávka č.3  Stifterův park a památník
Zastávka č.5  Stifterův smrk
Modrá trasa  Stezka Adalberta StifteraTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!